eTwinning TwinSpace: https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning/projects/smart-and-step-erasmus/twinspace/pages
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100086145157842
Bądź sprytny! Dbaj o zdrowie!
W dzisiejszych czasach większość nastolatków uzależnia się od mediów społecznościowych i cały swój czas wolny poświęca na korzystanie ze smartfonów. Młodzi ludzie niemal zapomnieli już o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna. Według ankiet przeprowadzonych w szkołach coraz mniej dzieci interesuje się sportem i uprawia go regularnie. Dlatego też projekt Bądź sprytny! Dbaj o zdrowie! będzie promował regularne uprawianie sportu w sposób, który nie wymaga zbyt dużego wysiłku lub nakładów finansowych. Podczas projektu uczniom zostaną pokazane liczne sposoby aktywnego spędzania wolnego czasu. Wszystkie podjęte działania projektowe będą zachęcały uczniów do aktywności fizycznej. Podczas projektu uczniowie dostrzegą także wady ciągłego korzystania z mediów społecznościowych. Działania projektowe będą tak zaplanowane, by promować aktywność fizyczną w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie rozwiną także umiejętności interpersonalne i komunikacyjne, a także wymienią swoje opinie i pomysły z rówieśnikami z różnych krajów. Uczniowie biorący udział w projekcie będą rozwijać umiejętności pracy zespołowej, będą współpracować, przy tworzeniu produktów ukazujących różne aspekty sportu – fotoreportaże, kalendarze, e-booki, plakaty, filmy itp.) Zwiększą także swoją kreatywność, wyobraźnię, umiejętności podejmowania decyzji, negocjacji i mediacji. Z pewnością poprawią także swoje umiejętności porozumiewania się w języku obcym, ponieważ językiem komunikacji podczas projektu będzie język angielski.
Głównym celem projektu jest zapewnienie uczniom pochodzącym z różnych kultur i środowisk społecznych zajęć, które pomogą im uświadomić sobie rolę sportu, zwłaszcza w dzisiejszym, pełnym izolacji świecie. Dzięki realizacji projektu w wielokulturowej grupie uczniowie wymienią się spostrzeżeniami i doświadczeniami dotyczącymi zdrowego stylu życia oraz sportu oraz nauczą się współpracować ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. Naszymi partnerami w tym projekcie są szkoły z Rumunii i Turcji.
Projekt ma nie tylko promować bezpieczne i rozsądne uprawianie sportu, ale także pokazać, że aktywność fizyczna może poprawić naszą samoocenę i motywację. Dzięki działaniom projektowym uczniowie uzmysłowią sobie, jak ważna jest regularna aktywność fizyczna. Uczestnicy projektu przeanalizują różne rodzaje sportów oraz zastanowią się nad ich zaletami i wadami tak, by mogli w pełni świadomie wybrać dyscyplinę sportową najlepszą dla siebie. Działania projektowe zostaną opracowane w taki sposób, aby udowodnić, że aktywność fizyczna może być bardzo skutecznym instrumentem pomagającym młodym ludziom stać się wysoce zmotywowaną, pewną siebie i odpowiedzialną osobą dorosłą.
Szczegółowe cele projektu:
- Podnoszenie świadomości na temat znaczenia regularnego uprawiania sportu.
- Promowanie bezpiecznego i rozsądnego uprawiania sportu jako sposobu na poprawę samooceny i motywacji.
- Pomoc uczniom w opracowaniu analizy różnych rodzajów sportu z uwzględnieniem pozytywnych i negatywnych aspektów.
- Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia.
- Rozwijanie umiejętności komunikacji i współpracy w środowiskach międzynarodowych i wielokulturowych.
- Promowanie postawy tolerancji i otwartości na inne kultury.
- Pobudzenie kreatywności i wyobraźni uczniów.
- Rozwijanie międzynarodowej sieci aktywnych nastoletnich twórców z różnych krajów europejskich, opracowujących materiały związane z tematyką sportu oraz zdrowego stylu życia.
Szczegółowe cele projektu są ściśle związane z priorytetami horyzontalnymi programu Erasmus+:
1. Włączenie i różnorodność – Integracja i różnorodność we wszystkich dziedzinach edukacji, szkolenia, młodzieży i sportu.
2. Uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i zaangażowanie obywatelskie.
Produkty końcowe projektu to:
– zaprojektowany przez uczniów kalendarz, który będzie zawierał ciekawe hasła/zdania oraz zdjęcia tematycznie związane ze sportem;
– e-book o zaletach i wadach sportu;
– film o znaczeniu aktywności fizycznej;
– fotoreportaż o zdrowym stylu życia, w którym aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę.
Aby osiągnąć wyżej wymienione cele zaplanowane zostało 5 międzynarodowych spotkań (z czego 2 spotkania online) przeplatanych działaniami podejmowanymi lokalnie. W spotkaniach międzynarodowych weźmie udział 80 uczniów oraz 20 nauczycieli z 3 szkół:
1 Miejsce: Turcja
Temat: Wychowanie fizyczne w szkołach
2 Spotkanie wirtualne.
Organizator: Polska
Temat: Sport jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu.
3 Miejsce: Rumunia
Temat: Znaczenie uprawiania sportu
4 Spotkanie wirtualne.
Organizator: Rumunia
Temat: Niebezpieczeństwa związane z uprawianiem niektórych sportów.
5 Miejsce: Polska
Temat: Sport jako ważny element zdrowego stylu życia
Podczas spotkań międzynarodowych uczniowie będą uprawiali sport w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Wszystkie aktywności fizyczne będą mały na celu poprawę sprawności fizycznej i siły uczestników projektu. Podczas spotkań zorganizowane zostaną warsztaty, w których wezmą udział eksperci oraz osoby zawodowo zajmujące się sportem. Podczas spotkań zawodowi sportowcy będą informować uczniów o różnych aspektach sportu, w tym o wadach i zaletach danej dyscypliny sportowej.
Poznajmy się!
Zaprosiliśmy naszych partnerów na wirtualną wycieczkę po Rędzinach. Zapraszamy także Państwa!
Nasi uczniowie przedstawili się swoim kolegom z krajów partnerskich. Tak zaprezentowali się nasi uczniowie.
Logo projektu
W grudniu ogłosiliśmy konkurs na logo naszego projektu. Możemy pochwalić kreatywność i talent plastyczny naszych uczniów.
Ich prace mówią same za siebie.
Wirtualne spotkanie w Polsce – Sport jako atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu.
W dniach 21-24 lutego 2023 r. Polska zorganizowała wirtualne spotkanie pt. „Sport jako atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu”. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rędzinach, Liceum Omer Kanaatbilen w Adanie oraz Scoala Gimnaziala Ioan Badescu w Bukareszcie.
Uczniowie ze wszystkich szkół partnerskich po raz pierwszy spotkali się online. Poznali się i zaprezentowali swoim rówieśnikom proste gry sportowe. Przygotowali prezentacje na temat gier i sportów popularnych w ich krajach. Wzięli również udział w warsztatach dotyczących sportu, zdrowego odżywiania oraz przygotowania cyfrowego kalendarza promującego sport.
Warsztaty były dopiero początkiem dyskusji o sporcie jako atrakcyjnym sposobie spędzania wolnego czasu indywidualnie lub z przyjaciółmi. W ostatnim dniu wirtualnego spotkania odbyło się spotkanie projektowe nauczycieli, dokonaliśmy ewaluacji działań, omówiliśmy wyniki i stworzyliśmy plany działania. Podpisaliśmy dokumenty Europass i wręczyliśmy certyfikaty uczestnictwa.
W wyniku wirtualnego spotkania uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat projektowania kalendarza online oraz robienia dobrych zdjęć. Uświadomili sobie także, że sport może być atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, nawiązywania przyjaźni czy zwiększania poczucia własnej wartości i bycia bardziej towarzyskim.
Uczniowie dowiedzieli się także o wadach korzystania z mediów społecznościowych. Poprawili swoją kreatywność, krytyczne i analityczne myślenie oraz umiejętności językowe. Poprawili również swoje umiejętności współpracy dzięki temu, że pracowali w wielonarodowych i wielojęzycznych grupach. Rozwinęła się także ich samoocena i umiejętność wyrażania opinii.
Nauczyciele, którzy wzięli udział w wirtualnym spotkaniu, poszerzyli swoją wiedzę na temat systemów edukacyjnych innych krajów, a także mogli zaznajomić się z dobrymi praktykami i rozwiązaniami, które mogą być wdrożone w ich szkołach. Zdobyli wiedzę i podzielili się doświadczeniami dotyczącymi zajęć wychowania fizycznego.
Wirtualne spotkanie uświadomiło wszystkim jak ważne jest regularne uprawianie sportu, promowało bezpieczne i rozsądne uprawianie sportu jako sposobu na poprawę poczucia własnej wartości i motywacji oraz pomogło uczniom opracować analizę różnych rodzajów sportu z uwzględnieniem jego pozytywnych i negatywnych aspektów. Podczas wirtualnego spotkania kształtowana była postawa tolerancji i wzajemnego szacunku.
Sport jest ważny! Spróbuj i Ty!
Uprawianie sportu pomaga zachować dobrą kondycję, uczy organizacji czasu, ułatwia zawieranie przyjaźni i buduje relacje z rówieśnikami i dorosłymi. Sport łączy ludzi z różnych szkół, środowisk i społeczności. Podczas uprawiania sportu można również spędzić czas z rodziną. Gra w piłkę nożną z rodzicami może okazać się świetnym pomysłem. Zamiast oglądać telewizję czy oglądać strony na FB, można aktywnie spędzić czas. To były główne tematy warsztatów o tematyce sportowej przygotowanych i poprowadzonych przez fundację PROLAND SPORT. Pani Anna Sokalska, Pan Michał Sokalski i Pan Arkadiusz Nowak pokazali uczestnikom warsztatów, że uprawianie sportu to świetna zabawa. Uświadomili im także, że właściwa dieta jest równie ważna jak aktywność fizyczna.
Nasi uczniowie przygotowali prezentacje na temat sportu:
Żyj zdrowo, jedz zdrowo.
Zbilansowana dieta powinna być bogata w owoce i warzywa. Kiedy zaczynamy uprawiać sport, możemy odczuwać większy głód niż zwykle. Jest to normalne, ponieważ organizm potrzebuje znacznie więcej energii niż kiedyś. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zdrowej diecie, bogatej w węglowodany złożone, białka, witaminy, minerały i tłuszcze. Trzeba też pamiętać o piciu wody. Podczas uprawiania sportu organizm traci dużo płynów, co może powodować odwodnienie. To niebezpieczne, więc należy pić dużo wody i unikać napojów gazowanych i cukru. Tego wszystkiego uczniowie dowiedzieli się podczas warsztatów dotyczących zdrowego żywienia zorganizowanych przez fundację Polskiedzieci.org. Pani Magdalena Janusz opowiedziała naszym uczniom o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Przygotowała również z uczniami pyszne i zdrowe dania. Zachęcamy do przyrządzenia takich dań
w domu. Lista produktów oraz przepis dostępne są w nagraniu.
Sport to zdrowie – kalendarz promujący sport.
Kiedy nasi uczniowie dowiedzieli się, jak ważny jest sport i zdrowa dieta, postanowili wykorzystać zdobytą wiedzę. Uczniowie zrobili sobie selfie podczas uprawiania różnych sportów. Do selfie dodali hasła promujące sport i wykorzystali je przy tworzeniu internetowego kalendarza. Temu tematowi poświęcone były warsztaty przygotowane przez Fundację IT Girls. Pani Barbara Synak wspólnie z uczniami zaprojektowała strony kalendarza, a następnie wszyscy przygotowaliśmy ostateczną wersję kalendarza na rok 2023. Dzięki warsztatom uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat wykorzystania narzędzi cyfrowych (projektowanie kalendarza online) oraz robienia dobrych zdjęć. Uświadomili sobie także, że sport może być atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu, może pomóc w nawiązywaniu przyjaźni i pozytywnie wpływać na poczucie własnej wartości. Uczniowie dowiedzieli się, że korzystanie z mediów społecznościowych ma swoje wady. Uczestnicy warsztatów poprawili także swoją kreatywność, krytyczne i analityczne myślenie oraz umiejętności językowe. Udoskonalili również swoje umiejętności współpracy dzięki temu, że pracowali w wielonarodowych i wielojęzycznych grupach.
Sport może zmienić Twoje życie!
Sport może mieć znaczący wpływ na nasze życie. Może wpływać na nasze życie społeczne na różne sposoby.
Sport może łączyć ludzi z różnych środowisk. Kiedy ludzie spotykają się, aby oglądać lub uprawiać sport, mogą rozwijać więzi społeczne i nawiązywać przyjaźnie z innymi, którzy podzielają ich pasję do gry. Sport promuje pracę zespołową. W szczególności sporty zespołowe mogą uczyć ludzi, jak współpracować dla osiągnięcia wspólnego celu. Ta umiejętność może być cenna w wielu dziedzinach życia, od pracy po relacje osobiste. Sport sprzyja poczuciu wspólnoty: Sport może tworzyć poczucie wspólnoty wśród fanów, zwłaszcza gdy istnieje lokalna drużyna, którą ludzie mogą wspierać. Może to prowadzić do wspólnej tożsamości i poczucia przynależności do czegoś większego niż ja. Sport dostarcza wzorów do naśladowania: odnoszący sukcesy sportowcy mogą służyć jako wzór do naśladowania dla młodych ludzi i inspirować ich do dążenia do własnych celów. Sport poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne: Uczestnictwo w sporcie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, co z kolei może prowadzić do lepszej jakości życia i większego zaangażowania społecznego.
Sport może mieć znaczący wpływ na życie społeczne, od promowania pracy zespołowej po inspirowanie jednostek do osiągania swoich celów i wprowadzania pozytywnych zmian w swoich społecznościach.
Nasi uczniowie napisali i zilustrowali ebooka o osobie, której życie zmieniło się dzięki uprawianiu sportu. Przeczytajmy!
Plakaty promujące sport.
Regularna aktywność fizyczna i uprawianie sportu ma wiele zalet. Oto kilka powodów, dla których warto uprawiać sport:
1. Poprawa zdrowia fizycznego. Regularne ćwiczenia poprzez sport mogą pomóc poprawić stan zdrowia, zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, utrzymać prawidłową wagę i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby serca.
2. Korzyści dla zdrowia psychicznego. Wykazano, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres i niepokój, poprawiają nastrój oraz zwiększają poczucie własnej wartości i pewność siebie.
3. Sport daje możliwość poznawania nowych ludzi, nawiązywania przyjaźni oraz rozwijania umiejętności pracy zespołowej i przywódczych.
4. Rozwój osobisty. Poprzez sport możesz wyznaczać i osiągać osobiste cele, uczyć się nowych umiejętności i stawiać sobie wyzwania zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
5. Zabawa i przyjemność: uprawianie sportu może być zabawnym i przyjemnym sposobem na pozostanie aktywnym, próbowanie nowych rzeczy i dobrą zabawę z przyjaciółmi i rodziną.
Regularna aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne oraz przyczynić się do zdrowszego i szczęśliwszego stylu życia.
Nasi uczniowie przygotowali plakaty i zachęcali wszystkich do regularnego uprawiania sportu. Spójrz!
Międzynarodowe spotkanie uczniów w Rumunii.
W dniach 28 maja 2023r. – 2 czerwca 2023r. 10 uczniów oraz 3 nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 wzięło udział w drugiej mobilności zaplanowanej w ramach realizacji projektu Erasmus+ Smart Up and Step Up. Było to pierwsze prawdziwe spotkanie uczniów, gdyż pierwsza mobilność była zrealizowana online. Wszystkie działania podejmowane podczas tego spotkania zostały tak zorganizowane i zaplanowane, aby odpowiadały założeniom i celom projektu.
Mobilność rozpoczęła się spotkaniem wszystkich partnerów w szkole goszczącej – Scoala Gimnaziala Ioan Badescu. Podczas spotkania uczniowie przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje na temat swoich krajów, miast i szkół. Nasi partnerzy
z Turcji i Rumunii dowiedzieli się, gdzie leży Polska, co jest jej stolicą i jakie są największe polskie miasta. Wiedza zdobyta przez uczniów została przetestowana podczas quizu przygotowanego w aplikacji Kahoot. Uczniowie dowiedzieli się także, jak wyglądają systemy edukacji oraz zajęcia wychowania fizycznego w poszczególnych krajach partnerskich. Następnie gospodarze oprowadzili nas po swojej szkole i zaprosili do wspólnego udekorowania ściany poświęconej projektowi. W ramach zapoznawania się z rumuńską kulturą i historią gospodarze zorganizowali wycieczki do miejsc ważnych z punktu widzenia rumuńskiej historii i kultury. Odwiedziliśmy parlament oraz Peles Castle. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Bukareszt oraz Sinaię. Mieli też okazję spróbować tradycyjnego, rumuńskiego jedzenia przygotowanego przez rodziców uczniów. Z pewnością zaznajomiło to uczniów i nauczycieli z Polski i Turcji z historią Rumunii i wpłynęło na kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Wycieczki do miejsc ważnych w rumuńskiej kulturze i historii pokazały wszystkim partnerom, że pomimo dzielących nas różnic, mamy też wiele podobnych tradycji oraz historii. Uświadomiły wszystkim uczestnikom mobilności, że dzięki różnorodności jesteśmy w stanie uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać pomysły i doświadczenia.
Wycieczki do miejsc ważnych z punktu widzenia historii były przeplatane zajęciami sportowymi. Uczniowie odwiedzili Therme Aquapark, gdzie mogli skorzystać z różnorakich wodnych atrakcji, odwiedzili park linowy w Parku Comana oraz udali się na górski spacer zwieńczeniem którego był piękny widok na wodospad. W ostatnim dniu mobilności wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz wypełnili ankietę ewaluacyjną.
Podczas pobytu w Rumunii nauczyciele aktualizowali TwinSpace projektu, omówili nową Platformy ESEP oraz końcowe rezultaty projektu. Polski partner pokazał partnerom z Turcji i Rumunii, w jaki sposób tworzyć strony i podstrony na TwinSpace, wykorzystywać narzędzie iframe, jak umieszczać zdjęcia oraz linki na poszczególnych stronach, jak dodawać materiały. W wyniku tych spotkań wszyscy partnerzy nauczyli się umieszczać na TwinSpace przygotowane materiały oraz jak wykorzystywać ESEP do pracy. Partnerzy omówili także końcowy rezultat projektu – przewodnik dla nauczycieli.
Sport to zdrowie!
Uprawianie sportu i prowadzenie zdrowego stylu życia jest niezwykle korzystne dla każdego pod wieloma względami. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, wzmacnia mięśnie i kości oraz poprawia kondycję serca i układu oddechowego. Uprawianie sportu pomaga również w utrzymaniu zdrowej skóry i ogólnego samopoczucia. Sport wpływa także na nasz dobrostan psychiczny. Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne. Regularne ćwiczenia pomagają w redukcji stresu, poprawiają nastrój i zwiększają poziom endorfin – hormonów szczęścia. Może to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka depresji, lęku i innych problemów zdrowotnych związanych z psychiką. Poprzez uprawianie sportu rozwijamy swoje umiejętności i zdolności fizyczne. Dążenie do celów sportowych, pokonywanie trudności i osiąganie sukcesów buduje pewność siebie oraz poczucie własnej wartości. Uprawianie sportu to doskonała okazja do nawiązywania nowych przyjaźni i budowania trwałych relacji. Treningi, wspólne zawody i spotkania sportowe pozwalają na interakcję z rówieśnikami, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i budowanie więzi. Sport uczy nas zdrowej rywalizacji i umiejętności zarządzania emocjami. Uczymy się szanować przeciwników, zasad fair play i radzenia sobie z porażkami. Te umiejętności są niezwykle ważne nie tylko na boisku, ale także w życiu codziennym. Uprawianie sportu w młodym wieku może przyczynić się do utrzymania zdrowego stylu życia w dorosłości. Nawyk regularnej aktywności fizycznej wpływa korzystnie na całe ciało, zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak otyłość, choroby serca, cukrzyca i osteoporoza.
Aby zachęcić zwłaszcza młodzież do uprawiania sportu i wprowadzenia zdrowych nawyków do swojego życia nasi uczniowie przygotowali krótki filmik oraz fotoksiążkę.
Erasmus+ Smart Up and Step Up! – spotkanie w Polsce
We wrześniu 2023 roku nasi partnerzy z Rumunii i Turcji odwiedzili Polskę w ramach projektu Erasmus+ Smart Up and Step Up! Uczniowie już po raz drugi mieli okazję spotkać się ze swoimi rówieśnikami. Podczas spotkania uczniowie prezentowali swoje kraje, opowiadali o zwyczajach, tradycjach, typowym jedzeniu i miejscach wartych odwiedzenia. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele nie tylko o Polsce, ale także o innych krajach partnerskich.
W ramach wcześniejszych działań projektowych uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest uprawianie sportu i prowadzenie zdrowego trybu życia. Dzięki temu teraz zdają sobie sprawę, jak ważny jest zdrowy i aktywny tryb życia. Podczas spotkania w Polsce uczniowie dużo rozmawiali o sporcie i jego znaczeniu. Podczas rozmów wszyscy doszliśmy do wniosku, że aby prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, powinniśmy najpierw zmienić swoje codzienne nawyki. Czasami małe rzeczy mogą najbardziej pomóc. Aby pokazać, co możemy zrobić każdego dnia, aby stać się bardziej aktywni i zdrowsi, uczniowie w trakcie spotkania wzięli udział w różnych warsztatach i zajęciach. Następnie uczniowie wzięli udział w różnorodnych zajęciach sportowych – odwiedzili park trampolin, aquapark, wzięli udział w zajęciach zumby i grali różne gry sportowe. Malowali także plakaty promujące sport i zdrową dietę.
Zajęcia zumby
Warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania przygotowane przez Fundację Polskiedzieci.org
Warsztaty artystyczne
Zawody sportowe
Uczniowie podczas wykonywania poszczególnych zadań pracowali w międzynarodowych grupach, dzięki czemu mogli ćwiczyć swoje umiejętności językowe – wykorzystywali język angielski do komunikacji z rówieśnikami. Dzięki temu doświadczeniu kreatywność i umiejętność pracy w zespole także znacznie się poprawiła. Uczniowie poszerzyli także swoją wiedzę o sporcie. Partnerzy mogli odwiedzić także miejsca o znaczeniu historycznym lub kulturowym dla kraju goszczącego, aby uzyskać głębszy wgląd w polską kulturę. Nasi goście odwiedzili Warszawę i poznali jej historię. Zobaczyli Stadion Narodowy i Centrum Nauki Kopernik. Odwiedzili także Jasną Górę, klasztor w Częstochowie. Spotkali się także z Wójtem Gminy Rędziny.
Spotkanie w Polsce było niezwykle efektywne. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat sportu i dowiedzieli się, dlaczego spożywanie zdrowych produktów jest tak ważne. Jednak wzrost świadomości i zrozumienia zagadnień zdrowotnych to tylko jedna z korzyści płynących ze spotkania w Polsce. Wyjazd do Polski był doskonałą okazją do wykorzystania języka angielskiego podczas naturalnej komunikacji z rówieśnikami. Nasi uczniowie zdali sobie sprawę, że nauka języka to nie tylko oceny czy egzaminy, ale także możliwość komunikowania się z ludźmi z całego świata.
Międzynarodowe spotkanie w Adanie, w Turcji
W dniach listopadzie 2023r. odbyło się ostatnie z planowanych spotkań w ramach projektu Erasmus+ Smart Up and Step Up! Partnerzy projektu odwiedzili Omer Kanaatbilen Secondary School w Adanie w Turcji. Przed wzięciem udziału w tym spotkaniu w ZSP 1 odbyły się zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania oraz zajęcia sportowe zachęcające do aktywności fizycznej. Wyniki wszystkich podjętych działań zostały zaprezentowane na spotkaniu.
Podczas spotkania nauczyciele z Turcji, Rumunii i Polski wymienili się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi promowania aktywności fizycznej jako alternatywy do social mediów. Przedyskutowali także sposoby wdrażania metody projektów na poszczególnych przedmiotach. Skupiono się także na metodach nauczania podkreślających kluczową rolę aktywności fizycznej w życiu i wyrabianie zdrowych nawyków w zakresie żywienia i sportu. Podczas interaktywnych warsztatów z ekspertami uczestnicy dowiedzieli się jak skutecznie promować zdrowy i aktywny styl życia. Skupiono się także na wykorzystaniu narzędzi ICT podczas zajęć, tak aby dotrzeć do młodych ludzi, którzy, szczególnie obecnie, są skupieni na rozrywkach świata wirtualnego.
Partnerzy z Rumunii, Polski i Turcji wspólnie pracowali nad ostateczną wersją przewodnika dla nauczycieli zawierającego scenariusze lekcji o zaletach aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Nauczyciele wymienili się przykładami dobrych praktyk i pomysłów oraz wspólnie ustalili w jaki sposób działania promujące sport będą kontynuowane po zakończeniu projektu. Podczas ostatniego dnia spotkania zostały omówione wszystkie działania projektowe i ich wpływ na szkoły partnerskie i społeczności lokalne.
Główne cele spotkania w Adanie:
-podnoszenie świadomości na temat znaczenia regularnego uprawiania sportu;
-promowanie bezpieczne i rozsądne uprawianie sportu jako sposobu na poprawę samooceny i motywacji;
– analiza różnych rodzajów sportu z uwzględnieniem pozytywnych i negatywnych aspektów
– rozwijanie umiejętności interpersonalnych komunikacyjne w środowiskach międzynarodowych
– promowanie postawy tolerancji i otwartości
– rozwijanie międzynarodowej sieci aktywnych twórców materiałów związanych tematyką z różnych krajów europejskich
-rozwijanie sieci odpowiedzialnych nauczycieli, którzy będą promować rozsądne uprawianie sportu w procesie nauczania. Wszystkie wyżej wymienione cele zostały osiągnięte, dzięki dobrze zaplanowanemu programowi spotkania oraz efektywnej współpracy partnerów.
Wirtualne spotkanie w Rumunii – Zagrożenia związane z uprawianiem sportu.
W styczniu 2024r. uczniowie z Polski, Rumunii i Turcji po raz ostatni spotkali się w ramach projektu Erasmus+ Smart Up and Step Up. Tym razem było to spotkanie wirtualne poświęcone zaletom uprawiania sportu oraz zagrożeniom związanym z jego uprawianiem.
Podczas zajęć zorganizowanych w ramach wirtualnego spotkania uczniowie analizowali wady i zalety sportu. Wzięli udział w spotkaniu z
ekspertami: instruktorami zumby oraz psychologiem sportowym. Uczniowie wzięli udział w dyskusjach, dzielili się swoimi doświadczeniami i opiniami związanymi z tematyką spotkania. Poszerzyli swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych ze sportem. Dowiedzieli się, że uprawiając sport w niewłaściwy sposób, mogą sobie zaszkodzić.
Zajęcia rozwinęły kreatywność uczniów, krytyczne i analityczne myślenie oraz umiejętności pracy zespołowej. Uczestnicy pracowali w międzynarodowych grupach, w których językiem komunikacji był język angielski. Umożliwiło to ćwiczenie języka obcego w naturalnej sytuacji komunikacyjnej. Uczniowie poprawili także swoje umiejętności prezentacji i podejmowania decyzji. Ich poczucie własnej wartości i umiejętność wyrażania opinii uległy poprawie. Nauczyciele biorący udział w spotkaniu poszerzyli swoją wiedzę na temat systemu edukacji w krajach partnerskich oraz metodyki. Poznali dobre praktyki, które można następnie wdrożyć w swoich szkołach. Wirtualne spotkanie zorganizowane przez szkołę z Rumunii miało:-promować bezpieczne i rozsądne uprawianie sportu jako sposobu na poprawę samooceny i motywacji;-pomóc uczniom w opracowaniu analizy różnych rodzajów sportu z uwzględnieniem jego pozytywnych i negatywnych aspektów- zwiększyć krytyczne myślenie- rozwijać umiejętności interaktywne i komunikacyjne w środowiskach międzynarodowych- rozwijać umiejętności pracy w zespołach wielokulturowych, a także podnosić świadomość europejską- pobudzić kreatywność i wyobraźnię uczniów- rozwijać międzynarodową sieć aktywnych nastoletnich twórców produktów związanych z tematyką sportu z różnych krajów europejskich -rozwinąć sieć odpowiedzialnych nauczycieli, którzy będą promować rozsądne uprawianie sportu w procesie nauczania. Dzięki spotkaniu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat zalet i wad wykonywania niektórych aktywności sportowych. Nauczyli się, jak zaprojektować e-book i wykorzystywać swoją kreatywność, krytyczne myślenie. Poprawili znajomość języka angielskiego ponieważ językiem komunikacji projektu był język angielski. Poprawili także swoje umiejętności sportowe i umiejętności ICT.
Risks of doing sports autorstwa ALEXIA-IOANA MOROIANU