Patriotyczne Impresje


W 2018 roku obchodzić będziemy niezwykły Jubileusz – 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy Polacy powinni wziąć w nim udział. Upamiętniając tę szczególną, historyczną chwilę nasza szkoła realizuje zadanie Ministerstwa Edukacji Narodowej pt.”Impresje patriotyczne”, które polega na współpracy naszej szkoły z Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach na Litwie. Zadanie realizowane będzie w dwóch etapach w 2017 i 2018r. Każdy etap przebiegać będzie pod innym hasłem i charakteryzować go będzie praca nad innym rezultatem zadania.
I etap – 2017r. pn. „Z filmowym przewodnikiem po niepodległości”.

II etap – 2018r. pn. „O Niepodległej artystycznie”.

Nasza szkoła nawiązała kontakt ze szkołą litewską, razem będziemy się wspierać przy realizacji poszczególnych etapów zadania. Zaplanowane są dwie wizyty kontaktowe, z których pierwsza odbędzie się 9 – 10. 11. 2017 r., wówczas 6 uczniów z klasy 7 wraz z Panią Dyrektor i nauczycielem historii pojadą do Bujwidz. Podsumowaniem zadania będzie Piknik Listopadowy, który odbędzie się w listopadzie 2018r. Zaprezentowane zostaną wówczas wytwory całego zadania, zostanie ono omówione i podsumowane. Wydarzenie wpisane zostanie w lokalny harmonogram obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W realizacji zadania biorą udział uczniowie z klasy szóstej i siódmej:
1. Milena Michałowska
2. Martyna Szczepańczyk
3. Zofia Szmerdt
4. Karolina Wrzalik
5. Olga Kołomycew
6. Bartosz Palacz
7. Bartłomiej Rozenberg
8. Oliwia Halbiniak
9. Anna Pacud
10. Dominika Kachniarz
11. Maja Witkowska
12. Zofia Maroszek
13. Magdalena Wasik
14. Hanna Łubczyk
15. Oliwia Dyner
16. Julia Śpiewak

Koordynatorem projektu są: pani Ewelina Bochenkiewicz – nauczyciel historii oraz pani Katarzyna Stanisz- nauczyciel języka angielskiego .

Uczniowie z klasy siódmej rozpoczęli przygotowanie do realizacji filmu „Z filmowym przewodnikiem po niepodległości”, w dniu 24 października 2017 roku nagrywany był materiał o Józefie Piłsudskim. Kolejnym etapem jest, zaplanowana na 7 listopada, wizyta w Muzeum Częstochowskim, podczas której uczniowie wezmą udział w lekcji historii, przeprowadzonej przez pracownika Działu Historii.

A to nasza szkoła partnerska w Bujwidzach na Litwie.

 

Lekcja historii w Muzeum Częstochowskim.

W dniu 7 listopada 2017 roku uczniowie klasy 7 biorący udział w realizacji projektu MEN „Impresje patriotyczne” uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, która została przeprowadzona przez pracowników Działu Historii Muzeum Częstochowskiego. Temat lekcji to „Droga Polski do odzyskania niepodległości w 1918 roku”. Pani Małgorzata Szczęsna zaprezentowała nam pamiątki z lat 1914 – 1918, jakie w swoich zbiorach posiada muzeum, natomiast Pan Mariusz Grzyb opowiedział nam o Legionach Polskich oraz zaprezentował broń – karabiny i bagnety z okresu I wojny światowej.

Po części teoretycznej każdy uczeń mógł się przekonać osobiście, jak to jest, gdy trzyma się karabin w ręku. Po zakończonej lekcji wszyscy uczniowie ustawili się do pamiątkowej fotografii przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Z wizytą na Litwie.

 

Listopad to czas szczególny, czas refleksji nad przemijaniem. Dla nas, Polaków, to również czas pamięci o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę, walcząc o Jej niepodległość i broniąc granic.

W dniach 9 – 12 listopada 2017 roku nasi uczniowie Zofia Szmerdt, Oliwia Halbiniak, Karolina Wrzalik, Milena Michałowska, Bartłomiej Rozenberg oraz Bartosz Palacz, pod opieką pani Dyrektor mgr Agnieszki Rydeckiej oraz nauczyciela historii mgr Eweliny Bochenkiewicz, odbyli pełną emocji i wzruszeń podróż na Litwę, w ramach realizacji projektu MEN pt. ”Impresje patriotyczne”. Odwiedzili Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, a także złożyli hołd żołnierzom spoczywającym na wileńskich cmentarzach na Rossie oraz na  Antokolu.

Nasi uczniowie wyruszyli wczesnym rankiem w czwartek, 9 listopada 2017 roku, po drodze zatrzymali się w Suchowoli na Podlasiu, nieopodal której w 1947 roku urodził się bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Do Wilna przybyli wieczorem, zostali zakwaterowani w Domu Kultury Polskiej. Zapoznali się z Panią Łucją Dudojć, nauczycielką klas I – III Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, która była ich przewodnikiem i w sposób niezwykle ciekawy i przystępny opowiadała o tym pięknym mieście.  Nasi uczniowie widzieli centrum Wilna – ogromne wrażenie wywarł na nich obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, do której zwracał się Adam Mickiewicz w Inwokacji. Drugi dzień rozpoczął się  wizytą w naszej partnerskiej szkole – Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, oddalonych od Wilna o 40 km. Bujwidze to malownicza miejscowość, położona nad rzeką Wilią, 2 km od granicy Litwy z Białorusią. Ciepłe przyjęcie gospodarzy sprawiło, że nasi uczniowie szybko poczuli się w gimnazjum jak u siebie w szkole. Poznali historię szkoły, zobaczyli klasy, uczyli się języka litewskiego,  a także wzięli udział w apelu z okazji  99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie gimnazjum, m.in. Wika, Irena, Ania, Patryk wraz z wychowawcą oprowadzili gości po swojej miejscowości. Po obiedzie, razem z nowymi przyjaciółmi nasi uczniowie wyruszyli z powrotem do Wilna i wzięli udział w warsztatach filmowych, podczas których pokazano im, w jaki sposób montować film. Wieczorem, z łezką w oku pożegnali naszych przyjaciół, mając nadzieję na rychłe spotkanie w Rędzinach w 2018 roku.

Punktem kulminacyjnym wyprawy na Litwę były uroczystości na wileńskim cmentarzu na Rossie w dniu 11 listopada 2017 roku z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wśród licznie przybyłych delegacji Polaków mieszkających na Litwie, znalazła się też delegacja uczniów ze szkół z powiatu częstochowskiego, biorących udział w projekcie. Naszą szkołę godnie reprezentował Bartłomiej Rozenberg, który dumnie niósł flagę Polski. Po zakończonych uroczystościach odwiedzono cmentarz i groby pochowanych tam, naszych Rodaków, m.in. Adam Piłsudskiego, Marii Piłsudskiej, Józefa Montiwłła, Joachima Lelewela. Następnie udano się do jedynego na Litwie, wileńskiego Hospicjum im. ks. Michała Sopoćki.  Mieszkające tam siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego opowiedziały historię św. siostry Faustyny i namalowanego tam obrazu Jezusa Miłosiernego. Nasi uczniowie mieli również okazję po raz pierwszy w życiu wejśc do Cerkwi prawosławnej pw. św. Ducha. Następnie pojechano do Jaszun, gdzie zwiedzono Pałac Michała Balińskiego, na nocleg udano się do pobliskich Solecznik.

Ostatni dzień pobytu na wileńskiej ziemi rozpoczął się od zapalenia zniczy w Ponarach koło Wilna, gdzie w latach 1941 – 1944 zamordowano ok. 90 tysięcy ludności polskiej i żydowskiej. Później nasi uczniowie udali się do Troków, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w Kościele Nawiedzenia NMP. Po zwiedzaniu zamku położonego na malowniczej wyspie udali się w drogę powrotną do domu.

Wszyscy nasi uczniowie zachowają na długo w pamięci ten wspaniały czas, kiedy mogli zetknąć się z terenami, należącymi niegdyś do Polski i gdy poznali naszych Rodaków, którzy czynią tak wiele chcąc zachować i pielęgnować w sobie polskie korzenie.

 

Patriotyczne Impresje – podsumowanie I etapu.

W piątek, 12 stycznia 2018 roku, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie,  odbyło się podsumowanie I etapu projektu pn. „Patriotyczne Impresje”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Katowicach, Delegatury KO w Częstochowie, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentu oraz ks. Ryszard Umański. W gali wzięli również udział uczniowie naszej szkoły, biorący udział w realizacji projektu. Uczniom towarzyszyła Pani Dyrektor Agnieszka Rydecka, Pani Ewelina Bochenkiewicz oraz Rodzice. Zadaniem zwieńczającym I etap projektu było przygotowanie filmu pt. „Z filmowym przewodnikiem po Niepodległości”. Podczas konferencji zaprezentowane zostały filmy przygotowane przez 6 szkół z Częstochowy i powiatu częstochowskiego oraz przez 6 szkół polskich na Litwie. Przed pokazem filmów, dzięki telekonferencji, mogliśmy ponownie na żywo zobaczyć naszych przyjaciół z Litwy. Również uczniowie polskich szkół na Litwie uczestniczyli w podsumowaniu I etapu projektu w Jaszunach. Uroczystość wzbogacił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie, którzy zaśpiewali piękne i wzruszające pieśni patriotyczne. Dzięki hojności państwa Magdaleny i Marcina Kaweckich piekarnia „Kuliś” na wszystkich zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek. Przed nami realizacja kolejnych etapów projektu oraz gala finałowa, która odbędzie się w październiku 2018 roku.

 

 

A oto efekty naszej pracy – film przygotowany przez naszych uczniów.

 

A to film przygotowany przez uczniów naszej szkoły partnerskiej z Litwy.

 

Patriotyczne Impresje – powrót do przeszłości.

W ramach realizacji II etapu projektu „Patriotyczne Impresje” uczniowie naszej szkoły poszukiwali zdjęcia z lat 1914-1918 –  I wojny światowej oraz z roku 1918 – roku odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zadanie uczestników projektu będzie polegało na wykonaniu repliki takiego zdjęcia. Poszukiwania stały się okazją do przeglądania rodzinnych fotografii naszych uczniów. Poznanie rodzinnych historii okazała się fascynującą podróżą i okazją do przeprowadzenia rozmów z najstarszymi członkami naszych rodzin.

 

Uczennica klasy VII Zosia Szmerdt prezentuje zdjęcia swoich pradziadków. Prababcia walczyła w partyzantce na ziemiach polskich pod pseudonimem „Wierna”, pradziadek natomiast należał do Trzeciego Dywizjonu Strzelców Karpackich, pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino w 1944 roku, po wojnie natomiast należał do wojsk lotniczych na terenie Rzeczpospolitej.

Uczennica kl. VII Oliwia Halbiniak dumnie prezentuje zdjęcia swoich przodków.

Rekonstrukcja zdjęcia z przeszłości

Przez ostatnie dni czerwca uczniowie klasy VII: Bartłomiej Rozenberg, Bartosz Palacz, Franciszek Rozpondek, Kacper Rozpondek, Aleksander Wawryło i Eryk Borowiecki intensywnie pracowali nad wykonaniem repliki zdjęcia pochodzącego z okresu I wojny światowej. Zdjęcie zostało wykonane z pomocą pana Adama Kurusa z Instytutu Pamięci Narodowej w Częstochowie.

Zdjęcie przedstawia ćwiczenia POW zorganizowane przez Stefana Pomarańskiego 29 kwietnia 1917 roku w Zielonej pod Wawrem. Uczestniczył w nich Józef Piłsudski, Tadeusz Kasprzycki, Janusz Jędrzejewicz, Wacław Jędrzejewicz, Henryk Krok-Paszkowski i Janusz Gąsiorowski. Kluczowym momentem naszych przygotowań było znalezienie odpowiednich mundurów oraz odpowiedni wybór scenerii – zadbały o to uczennice Zofia Szmerdt oraz Daria Borowiecka. Po dłuższym poszukiwaniu udało się  znaleźć, a następnie wypożyczyć mundury legionistów z Łódzkiego Centrum Filmowego. Zdjęcie wykonał Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kościelcu – pan mgr Arkadiusz Ryszczuk. Udział w realizacji tego etapu projektu był dla naszych uczniów żywą lekcją historii.

 

Gra historyczna pt. „Drogi Polski do Niepodległości” gotowa!

W minionym tygodniu do naszej szkoły dotarła gra historyczna pt. ” Droga Polski do Niepodległości”. Jest to gra planszowa mająca 100 pól, symbolizujących 100-lecie Niepodległości Polski. Zwieńczyła ona pracę uczniów pod opieką mgr Eweliny Bochenkiewicz, w realizowanym w naszej szkole od września 2017 roku, projekcie edukacyjnym pn. „Patriotyczne Impresje”. Przed nami przygotowania do uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Patriotyczne Impresje w przeddzień zakończenia.

W ramach przygotowań do niedzielnych uroczystości związanych z obchodami 100 – lecia Niepodległości, które odbędą się 4 listopada 2018 roku na Jasnej Górze, uczniowie klasy VIII wzięli udział w lekcji historii poświęconej dziejom Częstochowy i klasztoru na Jasnej Górze w czasie I wojny światowej. Podczas lekcji uczniowie zostali zapoznani z dokumentami źródłowymi, m.in. biografią kpt. Artura Wiśniewskiego, oficera wielce zasłużonego dla historii miasta, który przejął Klasztor Jasnogórski z rąk okupanta austriackiego.

W oczekiwaniu na podsumowanie projektu „Patriotyczne Impresje”, które odbędzie się 5 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali nową wersję swojej gry edukacyjnej, która będzie wykorzystana podczas zajęć warsztatowych. Po planszy będzie można poruszać się samodzielnie, co z pewnością wpłynie na zaangażowanie uczestników.

 

Patriotyczne Impresje zakończone sukcesem.

Dzień 5 listopada 2018 roku był długo wyczekiwanym dniem w naszej szkole. Po wielu przygotowaniach nadszedł dzień podsumowania projektu edukacyjnego pt. ”Patriotyczne Impresje”, który był realizowany w naszej szkole od września 2017 roku. Koordynatorem projektu „Patriotyczne Impresje”, realizowanego w ramach zadania publicznego „Rodzina Polonijna” Ministerstwa Edukacji Narodowej, była Dyrektor ZSP nr 1 Agnieszka Rydecka oraz nauczyciel historii Ewelina Bochenkiewicz. Jednak był jeszcze inny, szczególny powód do świętowania – w sobotę 3 listopada 2018roku do Polski przyjechali uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach na Litwie, naszej partnerskiej szkoły w projekcie. Nasi goście w niedzielę wzięli udział w uroczystościach świętowania setnej rocznicy odzyskanie niepodległości przez Polskę, zaplanowanych w ramach projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, którego przygotowaniem zajmował się zespół projektowy, w skład którego wchodzi Dyrektor ZSP nr 1 Agnieszka Rydecka.

W poniedziałek pobyt młodzieży i nauczycieli z Bujwidz w ZSP nr 1 rozpoczęliśmy od zaprezentowania naszej szkoły. Przewodnikami po poszczególnych miejscach  w szkole i przedszkolu byli uczniowie klasy VIII: Zofia Szmerdt, Karolina Wrzalik, Milena Michałowska, Oliwia Halbiniak, Martyna Szczepańczyk oraz Bartłomiej Rozenberg, Mateusz Kwasek i Bartosz Palacz.
W ramach atrakcji uczniowie klasy VIII przygotowali też quiz o Polsce, którego przeprowadzenie nadzorowała Olga Kołomycew. Nasi goście otrzymali ponadto zadanie szczególne – zostali zaproszeni do jury szkolnego konkursu recytatorskiego, przygotowanego przez nauczycieli ZSP nr 1. W konkursie brali udział uczniowie z klas I – VIII i zaprezentowali przepiękne, wzruszające wiersze o naszej Ojczyźnie. Jury było pod wrażeniem występu każdego ucznia. Wręczenie dyplomów dla zwycięzców i wyróżnionych w konkursie odbędzie się podczas piątkowej uroczystości szkolnej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zaprosiliśmy także naszych gości do zwiedzenia Rędzin. Pokazaliśmy cmentarz, kościół parafialny, urząd gminy, a także najbliższe otoczenie naszej szkoły. Przewodnikiem po okolicach był Bartłomiej Rozenberg. Po spacerze nadszedł czas na wspólny posiłek, po którym czas pobytu gości z Bujwidz w ZSP nr 1 dobiegł końca.

Momentem kulminacyjnym tego dnia było uroczyste podsumowanie projektu „Patriotyczne Impresje”, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie. W SP nr 8 uczniowie ze szkół biorących udział w projekcie mogli zagrać w grę edukacyjną, przygotowaną w ramach projektu przez uczniów ZSP nr 1 pt. „Droga Polski do Niepodległości 1772 – 1918”. Wszyscy uczestnicy projektu, zarówno ze szkół powiatu częstochowskiego, jak i polskich szkól na Litwie, brali udział w wielu ciekawych i rozwijających warsztatach, m.in. mydlarskich i tanecznych. Po zakończonych warsztatach wszyscy spotkali się w auli SP nr 8. Galę podsumowującą projekt prowadziły: Pani Anita Toborek – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, Pani Alicja Janowska – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz Pani Anita Imiołek – Wizytator  Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie. Na galę przybyli tez goście: Ks. Ryszard Umański – proboszcz Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Pani Magdalena Dębska – Naczelnik Wydziału Edukacji w Częstochowie oraz Pan Dariusz Pomada – Wójt Gminy Mykanów. Podczas uroczystości zostały wręczone certyfikaty oraz upominki dla szkół uczestniczących w projekcie. Podsumowanie projektu uświetnił koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie oraz występ ludowego zespołu Wrzosowianie.

Byliśmy ogromnie szczęśliwi, że mogliśmy gościć Polaków, którzy, choć mieszkają na Litwie, sercem są zawsze z Polską. Po zakończonej gali nadszedł czas pożegnania z naszą partnerską szkołą z Bujwidz, Mamy nadzieję, że przyjaźnie nawiązane w ramach projektu edukacyjnego „Patriotyczne Impresje” pozostaną z nami na długo.