Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży

W dniach 6 – 13 listopada uczniowie ZSP nr 1 w Rędzinach przebywali w Niemczech w ramach wymiany uczniowskiej z młodzieżą z Goethe-Gymnasium w Bensheim. Wymiana uczniów została dofinansowana w ramach programu Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Nasi uczniowie przybyli do Bensheim wczesnym rankiem i zostali niezwykle ciepło powitani przez swoich rówieśników z Goethe-Gymnasium. Niemieccy uczniowie przygotowali piękne plakaty powitalne, które, ku zaskoczeniu wszystkich, częściowo były w języku polskim.

Uczniowie zjedli pyszne śniadanie przygotowane przez młodzież niemiecką, a następnie udali się na spacer. Bensheim okazało się bardzo urokliwym i malowniczym miastem. Trasa spaceru prowadziła przez zabytkową dzielnicę Bensheim, pełną budynków z początku XX wieku oraz przez las, w którym, na polanie, młodzież mogła się lepiej poznać dzięki zorganizowanym tam zabawom integracyjnym.

Po powrocie ze spaceru nasi uczniowie wraz ze swoimi niemieckimi kolegami udali się do ich domów. Przedtem jednak mogli zwiedzić Goethe Gymnasium, które okazało się być dużą i nowoczesną szkołą. Na frontowym wejściu do szkoły widnieje cytat z dzieła Johanna Wolfganaga Goethego, patrona szkoły.

 

 Mörfelden-Walldorf

W czwartek, 8 listopada, mieliśmy okazję odwiedzić szczególne miejsce, niezwykle ważne zarówno w historii polskiej jak i niemieckiej. Na terenie Mörfelden-Walldorf znajdował się podczas II Wojny Swiatowej obóz koncentracyjny, w którym więzione były kobiety pochodzenia żydowskiego. Miejsce to ma wyjątkowy charakter dla naszych niemieckich kolegów, ponieważ jedną z więzionych tam kobiet była Vera Gellert, która przeżyła pobyt w obozie i po latach odwiedziła Goethe Gymnasium, by opowiedzieć młodemu pokoleniu o tragicznych wydarzeniach tamtych czasów. Dziś na terenie Mörfelden-Walldorf nie ma już baraków, wież strażniczych ani drutu kolczastego.Ruiny  piwnicy zbudowanej pod barakiem kuchennym są jedynym zachowanym śladem po obozie. Budynek postawiony na ruinach piwnicy ma za zadanie chronić je przed warunkami atmosferycznymi tak, by przetrwały w niezmienionym stanie, aby dawać świadectwo niewyobrażalnej zbrodni terroru hitlerowskiego. Na ścianach budynku znajdują się zdjęcia kobiet, więzionych w obozie .

Frankfurt

Po tej przygnębiającej, ale ważnej i potrzebnej lekcji historii, udaliśmy się do Frankfurtu.

 

 

Meyer Werft

W sobotę, 9 listopada, mieliśmy okazję zwiedzić stocznię Meyer Werft w Papenburgu, która jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Stocznia, założona ponad 300 lat temu jako rodzinna firma, przetrwała w rękach tej samej rodziny aż do dziś. Całkowicie zniszczona podczas wojny została odbudowana i obecnie zajmuje się konstruowaniem luksusowych statków pasażerskich. Najtrudniejszym etapem oddania statku do użytku jest jego wodowanie. Rzeka Ems, prowadząca od stoczni Meyer Werft do Morza Północnego, jest zbyt płytka dla tak dużych statków. Doprowadzenie gotowego statku do morza wymaga więc dużo precyzji i wiele kreatywności. Począwszy od demontażu mostu na rzece Ems, a skończywszy na przeprowadzeniu statku przez wąskie ujście rzeki, cały proces wodowania jest wielkim wydarzeniem dla okolicznych mieszkańców.

Bremenshaven

W niedzielę, 10 listopada, odwiedziliśmy Bremenshaven. Swoją podróż po mieście rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Emigracji, które w formie interaktywnej zabawy pokazuje zwiedzającym, jakie były przyczyny emigracji i dalsze losy emigrantów. Następnie udaliśmy się do Centrum Klimatycznego, w którym doświadczylismy na własnej skórze, jak wielkie są różnice pomiędzy poszczególnymi strefami klimatycznymi. Począwszy od klimatu śródziemnomorskiego, poprzez suchy i gorący klimat pustyni, aż do przeszywajacego do szpiku kości arktycznego chłodu, mogliśmy zobaczyć fascynujące zjawiska pogodowe. Swoja wizytę w Centrum Klimatycznym zakończyliśmy na dachu budynku, z którego roztacza się piękny widok na Morze Północne. Wizyta w Bremenshaven okazała się nieocenioną lekcja historii i przyrody.

 

Universum Science Center

W poniedziałek, 11 listopada, zwiedziliśmy terminal przeładunkowy w Bremenshaven. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Dokonuje się tu załadunku towarów różnego typu, m. in. samochodów. Ponadto Bremenshaven jest ośrodkiem przemysłu stoczniowego, metalowego i rybnego. Następnie udaliśmy się do Universum Science Center w Bremie. Była to nieoceniona lekcja nauk przyrodniczych i technicznych. Mogliśmy zaobserwować wiele zjawisk przyrodniczych, a nawet doświadczyć trzęsienia ziemi. Bryła budynku, która jest futurystyczna, zachęca do odwiedzin samym wyglądem. Ciekawa była sekcja poświęcona człowiekowi – naszym zmyslom oraz emocjom. Przeprowadziliśmy wiele interaktywnych eksperymentów, które z pewnością poszerzyły naszą wiedzę. Z pewnością nauczyliśmy się dziś wielu nowych rzeczy!

Wilhelmshaven

We wtorek, 12 listopada odwiedziliśmy Wilhelmshaven. W tutejszym Muzeum Marynistycznym zobaczyliśmy okręty wojenne z okresu po 1945. Widzieliśmy także artefakty związane z historią niemieckiej floty. Później udaliśmy się do w Wilhelmshaven Akwarium, w którym największą atrakcją okazały się być foki i pingwiny. Przyzwyczajone do ciągłego widoku ludzi, zwierzęta podplywaly blisko szyb akwarium, tak, że bez przeszkód można je było obserwować i robic im zdjęcia. Na zakończenie pobytu z Wilhelmshaven udaliśmy się nad Morze Północne.

Pożegnanie z Niemcami

W środę, 13 listopada, nadszedł ostani dzień polsko-niemieckiej wymiany uczniów. Podczas tygodnia spędzonego w Niemczech nasi uczniowie zaprzyjaźnili się z kolegami z Niemiec, poznali ich rodziny i zwyczaje. Doświadczyli innego sposobu prowadzenia lekcji w niemieckiej szkole. Zobaczyli wiele ciekawych miejsc i poszerzyli swoją wiedzę z historii i nauk ścisłych. Wymiana była też nieocenioną lekcją języka angielskiego – po raz pierwszy w tak dużym stopniu uczniowie przekonali się, że uczą się języka obcego przede wszystkim po to, by się komunikować. W naturalnej sytuacji stosowali strategie komunikacyjne i kompensacyjne oraz doskonalili umiejętność mówienia i mediacji w języku obcym. Wymiana z całą pewnością przyczyniła się też do kształtowania postaw otwartości na inną kulturę i tolerancji. Ta niezapomniana przygoda z pewnością była niezwykle cennym i ciekawym doświadczeniem.