Biblioteka

Biblioteka szkolna podejmuje szereg działań promujących czytelnictwo (np. konkursy, uroczystości szkolne i lokalne, inscenizacje). W naszej szkole prężnie działa koło biblioteczne, w pracę którego zaangażowani są uczniowie klasy 7. Na co dzień zajmują się pracami introligatoryjnymi, naprawą uszkodzonych egzemplarzy. Jak co roku młodzież także i w bieżącym roku szkolnym przeprowadzi cykl spotkań: „Z książką za pan brat”. Ta akcja czytelnicza uwzględnia co miesięczne spotkania z najmłodszymi uczniami naszej szkoły i głośne czytanie literatury przy akompaniamencie muzyki i z wykorzystaniem scenek pantomimicznych. Odbędą się uroczystości związane z następującymi okolicznościami: 18. 01. 2018r – Dzień Kubusia Puchatka (inscenizacja fragmentu utworu A. Milne dla przedszkola i klas I –III); 21. 02 2018r. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ( głośne czytanie klasyków literatury polskiej starszej grupie wiekowej); 23. 04. 2018r. – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (uroczysty apel, miniatura teatralna przygotowana przez uczniów koła teatralnego – teatr absurdu i inscenizacja wiersza); 04.06.2018r.- Dzień Wolności i Praw Obywatelskich (prezentacja utworów o charakterze patriotycznym – konkurs recytatorski).

W szkolnej bibliotece praca wre! Dzięki zaangażowaniu Dyrekcji i Władzom Gminnym nasza szkoła może pochwalić się nowym, wyremontowanym,pięknym lokum biblioteki, z nowymi regalami. Obecnie, przy wsparciu Szkolnego Kola Wolontariatu, trwa porządkowanie licznego księgozbioru. A wkrótce znacznie on się powiększy, gdyż wniosek o dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został przyjęty. Oznacza to, ze biblioteka wzbogaci się o lektury, literaturę dziecięcą i młodzieżową!

 

W szkolnej bibliotece praca wre! Opracowujemy formalnie zakupione książki! Pracy dużo, ale ile satysfakcji! W ramach funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasz księgozbiór powiększył się nie tylko o wiele egzemplarzy lektur, lecz także o pozycje z literatury młodzieżowej i dziecięcej. Zapraszamy serdecznie Czytelników!

 

Szkolne Koło Wolontariatu aktywnie uczestniczy w pracach biblioteki. Wolontariusze wspierają akcję porządkowania księgozbioru oraz przyjmowania nowych woluminów.

W poniedziałek, 8 lutego 2021r. poszerzyło się grono czytelników w naszej bibliotece. Dołączyli do niego Uczniowie z klasy IA. Mogli samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Wszyscy byli bardzo podekscytowanie, chociaż, niestety, ze względu na pandemię, nie powitały Dzieciaków bajkowe postaci.

Systematycznie w czytelni odbywają się zajęcia pod czujnym i wesołym okiem Lilli Wieczorek. Dzieci poznają przygody bohaterów literackich, rozwijają kreatywność i wyobraźnię podczas bajkoterapii. Wspólna zabawa wszystkim bardzo się podoba!

 

 

Zajęcia czytelnicze.

Szkolna czytelnia to ulubione miejsce wielu Uczniów. W spokojnej i miłej atmosferze odpoczywają lo lekcjach, przenosząc się do świata baśni i bajek. Pani Lilla z uśmiechem pomaga wybrać ciekawą książkę, opowiada o historii literatury, pokazuje ciekawe woluminy i zapoznaje dzieci z poszczególnymi działami bibliotecznymi.

Wizyty przedszkolaków w szkolnej bibliotece.

Bibliotekę szkolną odwiedziły przedszkolaki. Poznały zasady funkcjonowania szkolnej biblioteki i czytelni. Dzieci były bardzo zainteresowane ciekawymi i kolorowymi książeczkami. Doskonale odnalazły się w bajkowym świecie, grzecznie korzystały z zasobów czytelni i uważnie słuchały opowieści o literaturze dla dzieci.

\

Nowości w bibliotece!

W szkolnej bibliotece od września 2023r. nastąpiły duże zmiany! Biblioteka została doposażona w nowy system komputerowy, kompatybilny z elektronicznym dziennikiem oraz e-sekretariatem.

Zakup e-biblio wiąże się z ogromem prac bibliotecznych, ponieważ wszystkie woluminy znajdujące się w bibliotece trzeba wprowadzić do systemu. Mgr Lilla Wieczorek twierdzi, że bardzo się cieszy z doposażenia lokalu bibliotecznego, ponieważ praca sprawia Jej przyjemność i daje możliwość odświeżenia pamięci o zawartości księgozbioru. Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom, którzy pomagają w porządkowaniu książek, pracach introligatorskich. Dotychczas wprowadzone do systemu e-biblio zostały działy 37 (oświata), 15 (psychologia) i dział literatury fantasy.

Ratownicy czytelnictwa

ZSP nr 1 w Rędzinach zrealizował pierwsze z wielu działań promujących czytelnictwo uczestnicząc w „Przerwie na czytanie”. Tym samym nasza aktywność jako „Ratowników czytelnictwa” odniosła się aż do czterech spośród pięciu obszarów.

 

 #przerwanaczytanie

W ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” oraz Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych cała społeczność ZSP nr 1 w Rędzinach wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Do akcji przyłączyły się niezwykle aktywne, przedsiębiorcze i przemiłe Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rędzinach. Najpierw poczytały bajeczki przedszkolakom, potem spędziły nieco czasu na wspólnym czytaniu z uczniami szkoły. W organizacji akcji czynnie uczestniczyli także przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Rędzinach i Urzędu Gminy Rędziny. Wójt Gminy, mgr inż. Paweł Militowski, propagował czytelnictwo w klasach pierwszych. Prezes OSP, P. Marek Michałowski wraz ze strażakami, włączyli się do akcji czytając „Liskom”, „Tygryskom” i „Żabkom”

Pasowanie na czytelnika

„Do pojęcia Ojczyzny należy książka. Kto obcuje z wielkimi pisarzami, poetami, myślicielami, uczonymi – jednoczy się z tym, co w narodzie jest najpotężniejsze i najbardziej twórcze. Książka polska ucieleśnia kulturę narodową.” Helena Radlińska

Dziś odbyło się uroczyste pasowanie Uczniów klas pierwszych na czytelników. Po występie artystycznym w wykonaniu świetnych aktorów z ósmej klasy, nowi czytelnicy zostali zaprzysiężeni i pasowani. Oficjalnie dołączyli do czytelniczej społeczności ZSP nr 1 w Rędzinach i otrzymali książkowe upominki. W bibliotece czekały na dzieci nie tylko książeczki, ale też słodki poczęstunek.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W szkolnej bibliotece bezustannie coś się dzieje ! Do nowego systemu komputerowego e-biblio zostały wprowadzone nowe lektury, zakupione dzięki finansom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

CzytaMy