Samorząd Uczniowski

W ZSP nr 1 bardzo aktywnie działa Samorząd Uczniowski.  Zarząd Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2020/2021 składa się z:

– przewodniczący – Patryk Esmund (kl. VIIa)

– zastępca przewodniczącego – Wojtek Nowak (kl. VIIa)

– skarbnik – Daria Kołomycew (kl. VIIa)

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest nauczyciel języka angielskiego, Anna Mączka.

Samorząd Uczniowski bardzo aktywnie uczestniczy w życiu szkoły oraz angażuje się w akcje i działania charytatywne. Samorząd  Uczniowski co roku wspiera akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Pomocy Polakom na Wileńszczyźnie.

Za pieniądze uzyskane z organizacji Kiermaszu z okazji Dnia Mamy i Taty, Kiermaszu Bożonarodzeniowego oraz Walentynkowego i Mikołajkowego Dnia Ciasteczkowego zostały zakupione stoły do gry w piłkarzyki, cymbergaj, gablota na puchary sportowe. Samorząd Uczniowski dofinansował także zakup siedzisk na korytarze szkolne.

Samorząd Uczniowski wywiera ogromny wpływ na życie szkoły – organizuje m.in. szkolne zabawy Mam Talent, Dzień Dziecka – Dzień Sportu, Pocztę Walentynkową, Dzień Języków Europejskich w ramach akcji Noc w Szkole. Uczniowie tworzący Zarząd  SU są niezwykle zaangażowani w pełnienie powierzonych im funkcji i podchodzą do swoich zadań bardzo odpowiedzialnie.

Zarząd Samorządu Uczniowskiego w poprzednich latach szkolnych:

Rok szkolny 2017/2018 – Mateusz Kwasek,  Zofia Szmerdt, Hanna Łubczyk, opiekun Samorządu Uczniowskiego – Anna Mączka

Rok szkolny 2018/2019 – Mateusz Kwasek,  Zofia Szmerdt, Hanna Łubczyk, opiekun Samorządu Uczniowskiego – Anna Mączka

Rok szkolny 2019/2020 – Magdalena Wasik, Hanna Łubczyk,  Julia Cudak, opiekun Samorządu Uczniowskiego – Anna Mączka

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

Zarząd Samorządu Uczniowskiego wybierany jest co roku we wrześniu. Wybory do Zarządu SU są równe, tajne, powszechne, bezpośrednie i większościowe. Prawo głosowania (czynne prawo wyborcze) posiada każdy uczeń szkoły.

Ogólnoszkolne wybory do Zarządu SU przeprowadza Szkolna Komisja Wyborcza w skład której wchodzi 5 wybranych przez dyrektora i opiekuna SU przedstawicieli uczniów, którzy nie są kandydatami. Prace komisji wyborczej nadzoruje opiekun SU.

 

 

Działalność charytatywna

„Im dajesz więcej, tym większym się stajesz.” – Antoine de Saint-Exupéry

W naszej szkole często odbywają się zbiórki charytatywne.  Samorząd Szkolny organizuje wtedy konkursy z nagrodami, aby zmotywować swoich kolegów do większej aktywności. Jednak nawet przed ogłoszeniem konkursu nasi uczniowie zawsze wykazują się wielką empatią, czułym sercem i altruizmem! Zebraliśmy dużo, dużo niezbędnych artykułów, które trafią do potrzebujących. Warto się dzielić!

Gmina Rędziny od lat włącza się zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Zbiórka organizowana w szkołach w gminie jest częścią akcji pomocy Polakom na Kresach, zorganizowanej przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, której koordynatorem jest ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Częstochowie.  Akcja pomocy Polakom na Wileńszczyźnie niesie ze sobą wielką wartość nie tyko dla Polaków zamieszkujących tamte tereny, ale również dla nas, uczestników, ponieważ uzmysławia jak ważna jest ojczyzna i dbanie o to, żeby kultura i język polski były ciągle żywe.

Nasi uczniowie wspierają także Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Co roku na finale WOŚP ludzi jednoczy chęć niesienia pomocy, gdyż cytując Papieża Franciszka „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” .

 

Mikołaj i Kiermasze Bożonarodzeniowe

Cała społeczność ZSP nr 1co roku jest bardzo, bardzo grzeczna! 6 grudnia do wszystkich przychodzi więc Mikołaj z reniferami! Samorząd Szkolny, w strojach Mikołaja i reniferów, odwiedza każdą klasę i wszystkich pracowników szkoły. Zawsze okazuje się, że wszyscy byli grzeczni, więc każdy otrzymuje słodki prezent.

Co roku Samorząd Uczniowski organizuje  kiermasz bożonarodzeniowy.  Samorząd Uczniowski świetnie przygotowuje się do kiermaszu – począwszy od przygotowania pięknego  stanowiska i doskonałego wyeksponowania ozdób świątecznych, a skończywszy na profesjonalnej obsłudze wszystkich zainteresowanych zakupami. Uczniowie z mozołem i poświęceniem, oczywiście przy wsparciu Rodziców, którzy zaopatrują ich w niezbędne akcesoria, wykonują wiele prześlicznych artykułów na sprzedaż. Można nabyć piękne bombki (zrobione w wielu technikach, np. bombki z siana czy tasiemek), pomysłowe i wesołe bałwanki ryżowe, przepyszne kolorowe pierniczki oraz wiele innych atrakcyjnych dekoracji świątecznych! Prawdziwi amatorzy rękodzieła z niecierpliwością czekają na przedświąteczne spotkanie ze sztuką… Uczniowie zawsze pilnie pracują, aby pokładane w ich talentach nadzieje zgrabnie przedstawić w formie przedświątecznych ozdób. Liczą, że Rodzice, jak co roku, zechcą wesprzeć Samorząd Szkolny i chętnie zakupią wytwory swoich pociech…

Bardzo cieszymy się, że nasi uczniowie wykazują się taką przedsiębiorczością. Pieniądze zebrane podczas kiermaszu przyniosą korzyść całej społeczności szkolnej – za pieniądze zebrane w poprzednich latach zostały zakupione piłkarzyki oraz cymbergaj. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Anną Mączką dziękują wszystkim pracownikom ZSP nr 1, którzy wraz z dziećmi zaangażowali się w przygotowanie ozdób na kiermasz.

 

 

QR-kodowa gra terenowa

W ramach niespodzianki z okazji Dnia Dziecka, zorganizowana została gra terenowa – nowoczesna wersja podchodów. Klasę IVa, biorącą udział w podchodach, dzielnie wspierała ich wychowawczyni, mgr Aneta Kubacka –Kweczke. Uczniowie z klasy IV podzieleni byli na grupy. Każda grupa miała przyporządkowanego opiekuna z klasy starszej. Zadaniem grup było znalezienie zagadek zaszyfrowanych w postaci QRKodów. Każda odszyfrowana zagadka zawierała wskazówki, jak dotrzeć do następnej koperty z kodem oraz litery, potrzebne do ułożenia hasła. Z podanych liter każda z grup miała po znalezieniu wszystkich kopert ułożyć hasło (np 6 nazw zwierząt po angielsku). Wygrywała ta grupa, która jako pierwsza wykonała wszystkie zadania. Nie chodziło jednak o wygraną, czy przegraną, lecz o dobrą zabawę oraz integrację młodszych i starszych kolegów. Zabawy było co niemiara, a odświeżona nieco wersja podchodów zaangażowała wszystkich uczniów. Z pewnością była to doskonała okazja do integracji społeczności szkolnej.

Mam Talent

Cała społeczność naszej szkoły była bardzo, bardzo grzeczna! 6 grudnia do wszystkich przyszedł Święty Mikołaj.  Dzwoneczkiem zapowiadał nadejście do kolejnych klas i obiecał, że wkrótce czeka nas miła niespodzianka! Była nią szkolna impreza „Mam talent”. Okazało się, że wśród nas jest wielu utalentowanych artystów: gimnastyków, tancerzy, piosenkarzy i muzyków. Młodzi ludzie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami w zakresie improwizacji oraz ogromną kreatywnością. Serdecznie wszystkim gratulujemy !

 

Noc w szkole

Niezwykła. Szalona. Wesoła. Rozśpiewana. Roztańczona. Smakowita. Filmowa. Co takiego??? Noc w szkole!!! Z piątku na sobotę Samorząd Uczniowski, z aktywną pomocą nauczycieli, zorganizował nocowanie w szkole. Wszyscy doskonale się bawili. Najstarsi uczniowie zadbali o moc rozrywek i atrakcji dla młodszych kolegów. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę o językach europejskich, biorąc udział w QR Codowym quizie wiedzy. Mogli też uczestniczyć w zajęciach Zumby oraz zajęciach sportowych. Po wysiłku intelektualnym i fizycznym uczestnicy zjedli kolację, a następnie wzięli udział we wspólnym karaoke na sali gimnastycznej. Zwieńczeniem akcji było oglądanie filmów „na dobranoc”. Rano nasi bardzo niewyspani, ale za to bardzo zadowoleni uczestnicy, wrócili do domów. Dziękujemy za zaangażowanie i udział we wspólnej zabawie dyrekcji, nauczycielom, Samorządowi Uczniowskiemu wraz z opiekunem oraz uczniom klas VII i VIII.

 

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka organizowany co roku przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zawsze wiąże się z mnóstwem zabawy.

W ramach tego ważnego dla dzieci wydarzenia nasi uczniowie mogli wziąć udział w różnego rodzaju zajęciach. Część uczniów zdecydowała się oglądać filmy, pozostali wzięli udział w 4 różnych zabawach ruchowych. Na początek wszyscy zostali podzieleni na 4 kolorowe grupy i spotkali się z opiekunem grupy – uczniem klasy VIII/VII. Następnie każda grupa kolejno wzięła udział w czterech różnych zabawach. Na uczniów czekały: zręcznościowy tor przeszkód, ze śmiesznymi konkurencjami, takimi jak napełnianie butelki wodą za pomocą kubka, mecz w ringo, gra w zbijaka i QR kodowa gra terenowa. W grze terenowej uczniowie podzieleni zostali na mniejsze zespoły, których zadaniem było znalezienie 12 kopert z QR kodem do zeskanowania oraz literą. Każdy kod zawierał zakodowaną zagadkę, której treść wskazywała miejsce ukrycia kolejnej koperty z QR kodem. Na zakończenie gry uczestnicy musieli ułożyć hasło ze zdobytych liter. Przedszkolaki także spędziły Dzień dziecka bardzo aktywnie – brali udział w pokazie puszczania gigantycznych baniek mydlanych, odwiedziła ich nawet Myszka Miki! Pogoda dopisała zabawom na świeżym powietrzu, dzieci mogły więc aktywnie i sportowo spędzić Dzień Dziecka. Dzięki takim akcjom promuje się nie tylko zdrowy styl życia, poprzez aktywne spędzanie czasu, lecz także umiejętność pracy w grupie. Ponadto wszyscy współdziałali w grupach międzyklasowych, dzieci młodsze ze starszymi, co umożliwiło integrację całej społeczności szkolnej.