TwinSpace projektu: Project Partners | ESEP (europa.eu)
Dewastacja środowiska naturalnego, produkcja coraz to większej ilości rzeczy, ciągle nowych i nowych. Produkcja śmieci – gór i mórz odpadów, które leżą i przenikają do naszej wody, ziemi, powietrza. Beztroskie marnotrawienie wody – naszego najcenniejszego surowca, bez którego życie jest niemożliwe. Konsumpcyjny tryb życia. Konsumowanie żywności, która nas niszczy – nadmierne użycie cukru, tłuszczu i konserwantów. Doprowadzenie do zmian klimatu, zniszczenie przyrody, niektórych gatunków zwierząt i roślin.
To nasz portret!
Ale nie musi tak być dalej.
Tymi ważnymi problemami zajmą się najmłodsi uczniowie naszej szkoły, aby odmienić losy przyszłości i nauczyć siebie, swoją rodzinę, przyjaciół, nauczycieli, że można dokonać zmian.
W projekcie Erasmus + dla klas młodszych pod hasłem: Bądź eko! oddajemy głos najmłodszym.
Projekt dotyczy ekologii:
– ponownego użycia produktów, opakowań itp. (reuse),
– recyklingu;
– zrównoważonej konsumpcji wody, pożywienia, energii;
– ograniczenia dystrybucji śmieci;
– oszczędnego – rozsądnego trybu życia (smart lifestyle);
– ochrony środowiska naturalnego przed nadmierną eksploatacją i zmianami klimatu;
Projekt będzie realizowany we współpracy z Grecją i Turcją. Uczniowie naszej szkoły – klas I-IV będą dzielić się pomysłami na rozwiązanie powyższych problemów z rówieśnikami z krajów partnerskich. Będą wspólnie pracować na lekcjach online, komunikować się i uczyć nowego podejścia do tematu ochrony środowiska doskonaląc przy tym umiejętność porozumiewania się w j.angielskim.
Pierwsze zadania do realizacji w ramach programu to wykonanie logo projektu oraz video, w którym prezentujemy naszą szkołę.
Na tej stronie uczniowie kl. I-IV będą się dzielić swoimi pomysłami.
Zadania na luty w pełni zrealizowane!
Zadania na marzec
Zadania na kwiecień
W listopadzie 2021 roku grupa nauczycieli ZSP 1 w Rędzinach pod przewodnictwem pani dyrektor Elżbiety Kowalczyk rozpoczęła pracę nad projektem „Żyj Eko!” skierowanym do grupy najmłodszych uczniów – klas I-IV.
Zapraszam na stronę projektu:
https://zsp1redziny.pl/strona/projekty-i-dofinansowania-2/erasmus-plus-badz-eko/
„Żyj Eko!” to projekt realizowany w ramach programu Erasmus +. Nasze kraje partnerskie to Grecja i Turcja. Temat projektu – „Practical Consumption” nawiązuje do życia zgodnego z naturą, do racjonalnego i praktycznego wykorzystywania zasobów naturalnych oraz oszczędnego i rozsądnego gospodarowania nimi. W projekcie skupiamy się na szeroko pojętej ekologii, czyli:
– ponownym użyciu produktów, opakowań itp. (reuse),
– recyklingu;
– zrównoważonej konsumpcji wody, pożywienia, energii;
– ograniczeniu dystrybucji śmieci;
– oszczędnym – rozsądnym trybie życia (smart lifestyle);
– ochronie środowiska naturalnego przed nadmierną eksploatacją i zmianami klimatu;
Projekt jest także nakierowany na ćwiczenie i udoskonalanie umiejętności porozumiewania się w j.angielskim uczniów oraz nauczycieli, rozwój osobisty i poznanie kultur innych krajów.
Nasza szkoła w pierwszym półroczu wytyczyła najważniejsze kierunki projektu oraz zorganizowała aktywności dla uczniów i nauczycieli. Znalazły się tu filmy video prezentujące wszystkie szkoły partnerskie, filmy uczniów o ekologicznym życiu w ich rodzinach, niezwykłe plakaty o wodzie, konkurs na wiersz i piosenkę ekologiczną oraz powstały ogródki nowalijkowe na terenie szkoły. Odbył się także pokaz mody Eko. Uczniowie z pomocą rodziców stworzyli wymyślne stroje ze śmieci, odpadów, niepotrzebnych resztek materiałów. Miały miejsce lekcje na tematy ekologiczne oraz liczne rozmowy i dyskusje o ekologicznym trybie życia.
Zwieńczeniem naszych działań była wizyta gości z Grecji i Turcji w naszej szkole. Nauczyciele z krajów partnerskich odwiedzili nas w maju 2022r. W ciągu 7 dni pobytu w Polsce nauczyciele z krajów partnerskich zwiedzili szkołę ZSP 1, naszą gminę Rędziny, byli na spotkaniu z panem wójtem Pawłem Militowskim, odwiedzili lotnisko Częstochowa – Rudniki. Spotkania z naszymi uczniami, nauczycielami i społecznością pozostawiły w naszych gościach niezapomniane wrażenia. Podobnie jak zwiedzanie Jasnej Góry, Częstochowy, Krakowa i Warszawy. Pokazaliśmy naszym partnerom wszystko, co w naszej okolicy bliższej i dalszej najpiękniejsze i zaznajomiliśmy ich z naszą historią i tradycją.
C1 – pierwsze spotkanie w Polsce
W dniach 10-17 maja naszą szkołę odwiedzili nauczyciele z Grecji i Turcji. Było to pierwsze spotkanie partnerów w ramach projektu Erasmus + Practical consumption ways for a supporting a sustainable development. Podczas pobytu omawiane były kwestie ekologii we wszystkich krajach partnerskich. Zwrócono uwagę na problem marnowania żywności, trwonienia energii, zanieczyszczenia naszego środowiska odpadami oraz marnowania wody. Temat projektu „Praktyczne gospodarowanie wszystkimi zasobami w celu zrównoważonego wzrostu”, podjęty został na różne sposoby przez uczniów i nauczycieli. Odbyła się wystawa rysunków prezentujących pomysły uczniów na logo projektu, wystawa plakatów o wodzie, prezentacja dzieł stworzonych ze śmieci, artystyczne występy uczniów na tematy ekologii oraz prezentacje multimedialne.
Ponadto wizyta miała na celu zacieśnianie więzi międzynarodowych oraz zapoznanie się krajów partnerskich. Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji j.tureckiego i greckiego, sami także przeprowadzili lekcję j.polskiego dla gości.
Odbyły się liczne wycieczki- goście zwiedzili Jasną Górę oraz naszą gminę. Odwiedzili siedziby lokalnych władz, gdzie spotkali się z wójtem gminy Rędziny, ośrodek pomocy społecznej, lotnisko. Druga część pobytu to wycieczka do Krakowa i Warszawy, gdzie partnerzy zwiedzą najpiękniejsze polskie zabytki i ważne dla naszego narodu miejsca.
Erasmus + łączy ludzi i kraje w ich różnorodności. Tym, co przede wszystkim łączy partnerów w projekcie jest język angielski. Podczas spotkania uczniowie i nauczyciele mieli szereg okazji do ćwiczenia umiejętności językowych. Uświadomiły one wszystkim, że uczymy się języka nie dla szkoły lecz dla siebie, aby móc komunikować się bez przeszkód z obcokrajowcami.
C2 – drugie spotkanie w Turcji
Nadszedł październik, a wraz z nim termin naszej podróży do Turcji. To tutaj w mieście Fatsa niedaleko Ordu odbyło się drugie spotkanie partnerów projektu. Nauczyciele ZSP 1 – Katarzyna Stanisz, Renata Michalak, Renata Kowalczyk i Lidia Kołacińska odwiedzili pięknie usytuowaną na wzgórzu szkołę Bahçeşehir Koleji w Fatsa.
Podczas 7 dni spędzonych w Turcji poznaliśmy okoliczne miasta i miasteczka – Ordu, Samsun, Ünye.
Zwiedziliśmy malownicze wybrzeże Morza Czarnego z jego licznymi zatoczkami, wysepkami i półwyspami. Wszędzie tam spotykaliśmy niezwykle gościnnych ludzi, bardzo dumnych ze swojego kraju i ciekawych Polski. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji: Welcome to Turkiye
Kolejne spotkanie zaplanowano w Grecji, na Krecie, gdzie czeka nas wizyta w szkole 2nd Primary School of Agios Nikolaos-Crete
w mieście Agios Nikolaos.
C3 – ostatnie spotkanie w Grecji
W dniach 26 marca – 2 kwietnia nauczyciele z ZSP 1 odwiedzili szkołę podstawową w Agios Nikolaos. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus + Practical Consumption ways for a supporting a sustainable development i było poświęcone promowaniu odpowiedzialnych postaw wobec srodowiska oraz propagowaniu zrownoważonego stylu życia. Podczas pobytu w Agios Nikolaos nauczyciele z trzech krajów partnerskich: Grecji, Polski i Turcji omówili dotychczas podejmowane działania projektowe i dokonali ich ewaluacji. Uczniowie 2nd Primary School of Agios Nikolaos oraz wszyscy nauczyciele biorący udział w spotkaniu aktywnie uczestniczyli w sprzątaniu plaży zorganizowanym we współpracy z fundacją Laskaridis, której misją jest oczyszczanie mórz i linii brzegowej. Po oczyszczeniu plaży uzupełniliśmy informację o znalezionych zanieczyszczeniach (rodzaj, materiał itp.) , zmierzyliśmy temperaturę, pH oraz czystość wody. Wszystkie te dane fundacja Laskaridis wykorzystuje do lepszego planowania swoich działań.
Podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych władz omówione zostały problemy związane ze zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem środowiska.
Nasi gospodarze przybliżyli nam także historię i kulturę Grecji. Uczniowie zorganizowali pokaz greckiego tańca, a następnie, podczas zajęć online, podjęli próbę nauczenia go uczniów z Polski i Turcji. Nasi gospodarze pokazali nam także miejsca ważne dla greckiej kultury i historii.