Szkolne Koło Wolontariatu

W naszej szkole prężnie działa Szkolne Koło Wolontariatu, które swoim działaniem obejmuje pomoc w świetlicy szkolnej, w odrabianiu pracy domowej, w nauce języka angielskiego. Poza tym  Wolontariusze z naszego SKW organizują aktywne zajęcia dla młodszych kolegów i bezinteresownie pomagają w porządkowaniu oraz konserwowaniu woluminów w bibliotece.  Młodzi społecznicy chętnie wspierają także działania Uczniowskiego Samorządu.

Wolontariusze w bezustannym i bezinteresownym działaniu!

Dzięki pracy młodzieży porządkowanie szkolnego księgozbioru przebiega szybko i sprawnie. Po remoncie do ułożenia w regałach zostało ponad 13 000 woluminów… ale, kiedy rak do pracy nie brakuje, już niedługo cala szkolna społeczność będzie mogla w pełni korzystać z oferty biblioteki.

SKW w akcji! Młodzi ludzie aktywnie wspierają działania Fundacji Częstochowskie Anioły. Od poniedziałku zaczyna się zbiórka wszystkich ubrań, które jednym są już niepotrzebne, a innym bardzo!

 

 

Wolontariusze w naszej szkole nie próżnują ! Zbiórka odzieży zakończona i są już pierwsi obdarowanie – Koordynator SKW, mgr Lilla Wieczorek, część zebranych darów zawiozła do Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie w Częstochowie, mgr Aneta Kaczmarek, sprawująca opiekę nad rodzinami w kryzysowej sytuacji także obdarowała swych Podopiecznych. Kolejne paczki czekają na przekazanie do Fundacji Częstochowskie Anioły. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc !

Szkolne Koło Wolontariatu aktywnie uczestniczy w pracach biblioteki. Wolontariusze wspierają akcję porządkowania księgozbioru oraz przyjmowania nowych woluminów.

„Jeśli chcesz rzeczy wielkich, zaczynaj od małych”, powiedział św. Augustyn. Szkolne Koło Wolontariatu z zapałem realizuje założone cele, wśród których pierwszym jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym ! Nieuchronnie zbliża się zima,  więc SKW przekazało ciepłe kurtki, płaszcze i obuwie do Rejonowego Zespołu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. Jasnogórskiej 34 w Częstochowie. Wolontariusze zebrali i posegregowali dary otrzymane od Rodziców ZSP nr 1 w Rędzinach, a następnie Opiekun SKW – mgr Lilla Wieczorek, ofiarowała odzież podopiecznym Ośrodka. To nie koniec zaangażowania młodych ludzi w niesienie pomocy!  Hojność lokalnej społeczności pozwoliła także na wsparcie wielu innych inicjatyw charytatywnych. SKW aktywnie uczestniczy w akcjach organizowanych przez różnorodne fundacje. Do grudnia, przy współpracy z Fundacją Częstochowskie Anioły, młodzież wsparła Fundację Kraina Nadziei – zbierającej fundusze na zakup gier planszowych dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz Fundację Hospicjum dla Dzieci – pomagającej rodzicom nieuleczalnie chorych dzieci w leczeniu – leki dla hospicjum.

Poza tym chłopcy i dziewczęta angażują się również w pomoc na terenie ZSP nr 1 – z wielką ochotą pomagają swojemu Opiekunowi – mgr Lilli Wieczorek, w aktualizowaniu i porządkowaniu szkolnego księgozbioru. W świetlicy szkolnej wprowadzają powiew młodzieńczego zapału organizując zabawy dla swoich młodszych kolegów. Ważnym elementem pomocy Wolontariuszy jest wsparcie najmłodszych w nauce – młodzi ludzie chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem szkolnym, wspólnie z Maluchami odrabiają prace domowe, powtarzają do sprawdzianów i kartkówek, uzupełniają wiadomości i poszerzają informacje.

Jesteśmy dumni, że mamy tak wspaniałą i empatyczną młodzież, a także cudownych ludzi w naszej małej ojczyźnie, którzy chętnie, bezinteresownie są gotowi nieść pomoc. Dziękujemy!

 

W I półroczu roku szkolnego 2020/2021 SKW podjęło tyle działań, ile było możliwe podczas pandemii Covid 19. Niestety, z części realizowanych zadań trzeba było tymczasowo zrezygnować. Udało się przystąpić do projektu edukacyjnego „To(działa)my!” zorganizowanego przez UNICEF Polska i Fundację Santander Bank. W ramach projektu uczniowie realizują podstawę programową rozwijając kreatywność, innowacyjne metody nauczania oraz kształtując kompetencje interpersonalne.

Metodą projektu wolontariusze będą pracować w grupach nieformalnych nad obszarem edukacja\kultura i rozrywka, wykorzystując, między innymi, platformę Learning Apps.

Wolontariusze uczestniczyli w akcjach charytatywnych, m.in.  w zbiórce ubrań – Drużyna Igorka i Wiktorka o lepszy los Prowadzonej przez Organizację Fundacja Pomost Nadziei:

W ciągu ostatnich dwóch lat chłopcy stracili wzrok. Mają uszkodzoną siatkówkę oka, zanik nerwów wzrokowych i jedynie zachowane poczucie światła. Chłopcy w dodatku mają problemy z chodzeniem, równowagą i mową. Wiktorek nie chodzi, miał w życiu dwa ciężkie, wielogodzinne ataki drgawkowe, które przyniosły kolejny problem, padaczkę.

Wolontariusze zbierali także nakrętki, w ramach Ogólnopolskiej akcja „Piramida Pomocy”, do której dołączyła również Częstochowa.

„Nakręć się na pomaganie”

SKW  w ZSP nr 1 w Rędzinach przyłączyło się do ogólnopolskiej charytatywnej zbiórki nakrętek plastikowych „Piramida Pomocy”. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Słyszeć Bez Granic. Celem jest wsparcie zakupu aparatów słuchowych dla dzieci przed implantacją (więcej o działalności organizacji na slyszecbezgranic.pl). Lokalnym oddziałem w Częstochowie opiekuje się Club Jura. Koordynatorka SKW, Lilla Wieczorek, przekazała tam kilkanaście kilogramów nakrętek!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nie pozostali obojętnie wobec apelu i, pomimo pandemii, aktywnie wspierali działalność SKW.

 

Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz. Pomagając innym pomagasz i sobie. Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście. Robert Baden–Powell.

Pandemia znacznie ograniczyła działania SKW, ale pomimo utrudnień nadal pomagaliśmy. W obecnym roku szkolnym  zebraliśmy w akcji „Ubrania do oddania” pieniążki, które przekazane zostały siedmioletniej Amelce  Choruje Ona na rzadką chorobą genetyczną jaką jestZespół Williamsa Beurena. Choroba, zwana inaczej zespołem twarzy elfa, uwarunkowana genetycznie spowodowana jest brakiem fragmentu jednego z chromosomów. Ma także wadę serca, polegającą na zwężeniu zastawki pnia płucnego, oraz autyzm atypowy.

Wsparliśmy dzięki zaangażowaniu szkolnej społeczności także Madzię, która poza hipoplazją nerwów wzrokowych i oczopląsem, Madzia ma tez obniżone napięcie mięśniowe. Madzia pozostaje pod stałą opieką Poradni Okulistycznej, Neurologicznej, Genetycznej, i Metabolicznej.

 

Częśc zebranej kwoty trafiła do braci Igora i Wiktora.  W ciągu ostatnich dwóch lat chłopcy stracili wzrok. Mają uszkodzoną siatkówkę oka, zanik nerwów wzrokowych i jedynie zachowane poczucie światła… Chłopcy w dodatku mają problemy z chodzeniem, równowagą i mową. Wiktorek nie chodzi, miał w życiu dwa ciężkie, wielogodzinne ataki drgawkowe, które przyniosły kolejny problem, padaczkę.

Część środków trafiła do Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci od 12 lat ,  szukają pomocy rodzin  borykających się z dramatem nieuleczalnej choroby dziecka.

Wolontariusze naszej szkoły aktywnie działają! W ramach prac wolontariackich realizują zajęcia czytelnicze i plastyczne w przedszkolu, a także pomagają organizować kreatywne zabawy w szkolnej świetlicy. Współpraca dzieci z młodzieżą jest zawsze bardzo kolorowa, wesoła, przemiła i przezabawna. Dziękujemy!