Erasmus Plus – Bądź eko!

Dewastacja środowiska naturalnego, produkcja coraz to większej ilości rzeczy, ciągle nowych i nowych. Produkcja śmieci – gór i mórz odpadów, które leżą i przenikają do naszej wody, ziemi, powietrza. Beztroskie marnotrawienie wody – naszego najcenniejszego surowca, bez którego życie jest niemożliwe. Konsumpcyjny tryb życia. Konsumowanie żywności, która nas niszczy – nadmierne użycie cukru, tłuszczu i konserwantów. Doprowadzenie do zmian klimatu, zniszczenie przyrody, niektórych gatunków zwierząt i roślin.

To nasz portret!

Ale nie musi tak być dalej.

Tymi ważnymi problemami zajmą się najmłodsi uczniowie naszej szkoły, aby odmienić losy przyszłości i nauczyć siebie, swoją rodzinę, przyjaciół, nauczycieli, że można dokonać zmian.

W projekcie Erasmus + dla klas młodszych pod hasłem: Bądź eko! oddajemy głos najmłodszym.

Projekt dotyczy ekologii:
– ponownego użycia produktów, opakowań itp. (reuse),
– recyklingu;
– zrównoważonej konsumpcji wody, pożywienia, energii;
– ograniczenia dystrybucji śmieci;
– oszczędnego – rozsądnego trybu życia (smart lifestyle);
– ochrony środowiska naturalnego przed nadmierną eksploatacją i zmianami klimatu;

Projekt będzie realizowany we współpracy z Grecją i Turcją. Uczniowie naszej szkoły – klas I-IV będą dzielić się pomysłami na rozwiązanie powyższych problemów z rówieśnikami z krajów partnerskich. Będą wspólnie pracować na lekcjach online, komunikować się i uczyć nowego podejścia do tematu ochrony środowiska doskonaląc przy tym umiejętność porozumiewania się w j.angielskim.

Pierwsze zadania do realizacji w ramach programu to wykonanie logo projektu oraz video, w którym prezentujemy naszą szkołę.

Na tej stronie uczniowie kl. I-IV będą się dzielić swoimi pomysłami.

Zadania na luty w pełni zrealizowane!

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

Zadania na marzec

Ankieta – Czy żyjesz eko?

Zadania na kwiecień

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

C1 – pierwsze spotkanie w Polsce

W dniach 10-17 maja naszą szkołę odwiedzili nauczyciele z Grecji i Turcji. Było to pierwsze spotkanie partnerów w ramach projektu Erasmus + Practical consumption ways for a supporting a sustainable development. Podczas pobytu omawiane były kwestie ekologii we wszystkich krajach partnerskich. Zwrócono uwagę na problem marnowania żywności, trwonienia energii, zanieczyszczenia naszego środowiska odpadami oraz marnowania wody. Temat projektu „Praktyczne gospodarowanie wszystkimi zasobami w celu zrównoważonego wzrostu”, podjęty został na różne sposoby przez uczniów i nauczycieli. Odbyła się wystawa rysunków prezentujących pomysły uczniów na logo projektu, wystawa plakatów o wodzie, prezentacja dzieł stworzonych ze śmieci, artystyczne występy uczniów na tematy ekologii oraz prezentacje multimedialne.
Ponadto wizyta miała na celu zacieśnianie więzi międzynarodowych oraz zapoznanie się krajów partnerskich. Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji j.tureckiego i greckiego, sami także przeprowadzili lekcję j.polskiego dla gości.
Odbyły się liczne wycieczki- goście zwiedzili Jasną Górę oraz naszą gminę. Odwiedzili siedziby lokalnych władz, gdzie spotkali się z wójtem gminy Rędziny, ośrodek pomocy społecznej, lotnisko. Druga część pobytu to wycieczka do Krakowa i Warszawy, gdzie partnerzy zwiedzą najpiękniejsze polskie zabytki i ważne dla naszego narodu miejsca.
Erasmus + łączy ludzi i kraje w ich różnorodności. Tym, co przede wszystkim łączy partnerów w projekcie jest język angielski. Podczas spotkania uczniowie i nauczyciele mieli szereg okazji do ćwiczenia umiejętności językowych. Uświadomiły one wszystkim, że uczymy się języka nie dla szkoły lecz dla siebie, aby móc komunikować się bez przeszkód z obcokrajowcami.