Z podwórka na stadion

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” to mistrzostwa dla chłopców i dziewcząt, które odbywają się już od 19 lat. Organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej przy współpracy związków wojewódzkich oraz placówek terenowych piłkarskiej centrali. Każda edycja Turnieju rozpoczyna się jesienią od meczów na etapie gminnym i powiatowym. Wiosną rozgrywane są finały wojewódzkie, których zwycięzcy dostają się do finału ogólnopolskiego. Ten rozgrywany jest w Warszawie, a wieńczy go Wielki Finał na PGE Narodowym. Miło nam poinformować Państwa, że nasi uczniowie, trenowani przez pana Aleksandra Minkinę, awansowali właśnie do etapu wojewódzkiego! Trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy

“W pierwszych edycjach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” brało udział zaledwie kilka tysięcy dzieci. Teraz są to setki tysięcy uczestników, a rozgrywki urosły do miana największej imprezy piłkarskiej dla dzieci w Europie. W Turnieju zagrało do tej pory ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, a 8 byłych uczestników Turnieju grało w zakończonych eliminacjach do Euro 2020 w kadrze prowadzonej przez selekcjonera Jerzego Brzęczka. Mowa o: Arkadiuszu Miliku, Krzysztofie Piątku, Piotrze Zielińskim, Bartoszu Bereszyńskim, Damianie Kądziorze, Tomaszu Kędziorze, Krystianie Bieliku i Sebastianie Szymańskim.

Do tegorocznej edycji najwięcej drużyn zgłosiło się z województw: lubelskiego, małopolskiego i wielkopolskiego. W tegorocznych rozgrywkach najliczniej reprezentowana będzie najstarsza kategoria wiekowa – do lat 12, która stanowi aż 47 procent wszystkich uczestników. Dzieci do lat 10 stanowią 32 procent frekwencji, a najmłodszą kategorię wiekową U-8 reprezentuje 21 procent uczestników.

Wśród podmiotów, które zgłaszały drużyny, niezmiennie najsilniej reprezentowane są szkoły podstawowe, które wystawiły 74 procent wszystkich zespołów. Kluby piłkarskie stanowią 15 procent uczestników, a UKS-y 8 procent. Stawkę uzupełniają inne podmioty, których jest 3 procent.

W województwie śląskim do XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgłoszono 8 procent drużyn w skali całego kraju – najwięcej w powiatach: raciborskim, cieszyńskim i zawierciańskim. Najwięcej zespołów zarejestrowało się w gminach: Gliwice, Katowice i Częstochowa.

W turniejach eliminacyjnych na szczeblu Podokręgu Częstochowa w powiatach kłobuckim, myszkowskim, częstochowskim oraz dla Miasta Częstochowy zgłosiło się 71 zespołów chłopców i 16 drużyn dziewczyn. Ostatecznie w 19 zorganizowanych turniejach udział wzięło 48 zespołów chłopców i 7 drużyn dziewczyn.

Podokręg Częstochowa, w poszczególnych kategoriach wiekowych, na szczeblu wojewódzkim reprezentować będą:

I. POWIAT KŁOBUCKI

U – 12 (chłopcy) Pankowiaczki – 24.10.2019, Truskolasy

U – 10 (chłopcy) Pankowiaczki – 06.11.2019, Panki

U – 8 (chłopcy) SP Truskolasy – 24.10.2019 Truskolasy

U – 12 (dziewczynki) ZSP Miedźno – 24.10.2019 Truskolasy

U – 10 (dziewczynki) Mocarze-ZSP Zawady – 24.10.2019 Truskolasy

II. POWIAT MYSZKOWSKI

U – 12 (chłopcy) SP Żarki – 25.10.2019 Myszków

U – 8 (chłopcy) LKS Zieloni Żarki – 25.10.2019 Myszków

III. MIASTO CZĘSTOCHOWA

U – 12 (chłopcy) SP nr 7 Częstochowa – 04.11.2019 Częstochowa – Raków

U – 10 (chłopcy) SP nr 38 Częstochowa – 05.11.2019 Częstochowa – Victoria

U – 8 (chłopcy) UKS Ajaks Częstochowa – 05.11.2019 Częstochowa – Victoria

U – 12 (dziewczynki) Gol Częstochowa – 21.11.2019 Konopiska

U – 10 (dziewczynki) Gol Częstochowa – 21.11.2019 Konopiska

U – 8 (dziewczynki) KS Skra Częstochowa – 21.11.2019 Konopiska

IV. POWIAT CZĘSTOCHOWSKI

U – 12 (chłopcy) „Młodzi gniewni” Mykanów – 15.11.2019 Rzerzęczyce

U – 10 (chłopcy) ZSP nr 1 i nr 2 Rędziny – 18.11.2019 Rędziny

Turnieje preeliminacyjne:

ZSP w Przyrowie – 12.11.2019 Złoty Potok

ZSP nr 1 i nr 2 Rędziny – 12.11.2019 Rędziny

Dąbrowa Zielona – 12.11.2019 Dąbrowa Zielona

U – 8 (chłopcy) Młoda Kamionka – 16.11.2019 Kamienica Polska

 

Komisja ds. Szkolenia Podokręgu Częstochowa składają podziękowania wszystkim zawodnikom, zawodniczkom, opiekunom, trenerom za udział w turniejach eliminacyjnych.

W szczególności pragną podziękować gospodarzom turniejów eliminacyjnych za udostępnienie boisk, orlików oraz hal sportowych:

– Zarządom klubów: Olimpia Truskolasy, RKS Raków Częstochowa, Victoria Częstochowa, Orkan Rzerzęczyce, KS Złoty Potok, LKS Kamienica Polska

– Kierownikowi MOSiR Myszków, Piotrowi Wysockiemu

– Gminie Konopiska a w szczególności pracownikowi Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Konopiskach, Michałowi Nowakowi

– Pani Donacie Węgrzynek

– Panu Aleksandrowi Minkinie

– Panu Grzegorzowi Kemusiowi.

W poprzedniej edycji turnieju region częstochowski w finale ogólnopolskim w Warszawie reprezentowała w kategorii wiekowej U – 10 SP 7 Częstochowa.

Etapy gminny i powiatowy zakończyły się 9 marca. Jego zwycięzcy wywalczą przepustki do finałów wojewódzkich rozgrywanych w dniach 18 marca – 26 kwietnia. Dla drużyn z najmłodszej kategorii będzie to ostatni etap Turnieju, natomiast wojewódzkie zwycięstwo w kategoriach U-10 oraz U-12 oznacza awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 2 maja w Warszawie na stadionie PGE Narodowy, który po raz siódmy będzie areną zmagań finałowych.

Na zwycięzców tegorocznej edycji czekać będzie wyjątkowa nagroda główna – wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie ze wszystkimi piłkarzami kadry.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.