Światowy Dzień Ziemi

„Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.” – Sekretarz Generalny ONZ,  21 marca 1971 r

Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych. To doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzi z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu oraz pomysleć o przyszłości naszej planety. 

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. na całym świecie. Celem obchodów jest budowanie świadomości, jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz propagowanie właściwych postaw ekologicznych.

Korzenie Światowego Dnia Ziemi wywodzą się z obserwacji przesilenia letniego. Tym samym Dzień Ziemi obchodzony jest często w dniu równonocy wiosennej – 20 / 21 marca. Bardziej rozpowszechnioną, w wielu krajach, w tym i Polsce, datą jest jednak 22 kwietnia. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 r.

Choć minęło wiele lat od pierwszego świętowania Dnia Ziemi, problemy, które legły u podstaw ustanowienia tego święta, nie zmieniły się znacząco.  Technika i technologia idą naprzód, nie bacząc na środowisko naturalne, miasta rozrastają się, pochłaniając tereny zielone i nie dając naszej planecie niczego w zamian, gatunki roślin i zwierząt giną w zastraszającym tempie, lodowce topnieją a klimat się ociepla. Sami zatruwamy  środowisko, w którym żyjemy, zanieczyszczamy glebę, wodę i powietrze. Sami zabijamy naszą planetę.

Zegar tyka. Ocal nasz dom – Ziemię. Działaj na rzecz ochrony środowiska.  Zacznij od swojego najbliższego otoczenia!

 

Uczniowie ZSP nr 1 przygotowali album w ramach obchodów Dnia Ziemi.

Przygotowane przez uczniów fotoplakaty pokazują, jak może wyglądać nasza planeta, jeśli nie zaczniemy o nią dbać. W konkursie na najlepszy plakat z okazji Dnia Ziemi, ogłoszonym przez  nauczyciela języka angielskiego – Annę Mączkę i nauczyciela informatyki – Arkadiusza Ryszczuka,  trudno było wyłonić zwycięzcę. Wszystkie nadesłane prace były poruszające i pokazywały, że ich autorzy z wielką dojrzałością i świadomością podeszli do zadania konkursowego. Jury w składzie Arkadiusz Ryszczuk, Ewa Grabara, Anna Mączka zdecydowało, że:

I miejsce ex aequo zajęły Zuzanna Ostaszewska z klasy VIa oraz Julia Radecka z klasy VIIa

Zuzanna Ostaszewska

 

Julia Radecka

 

II miejsce ex aequo zajęły Alicja Cholewińska oraz Aleksandra Wasik z klasy VIII

Alicja Cholewińska

Aleksandra Wasik

III miejsce ex aequo zajęli uczniowie klas VI, Nadia Gęsiarz (klasa VIa) oraz Marek Grabara (klasa VIb)

Nadia Gęsiarz

Marek Grabara

 

Wyróżnienie otrzymali:

Lena Sieczka z klasy VIa

 

Julia Patrylak z klasy VIb  

Julia Jasińska z klasy VIb

Klara Kotowska z klasy VIa

Jakub Zawadzki z klasy VIa

 

Lena Jendrasiak z klasy VIa

 

 

Agata Słaby z klasy VIIa 

Dominika Nowak z klasy VIIa

Tymoteusz Nowak z klasy VIIa

Aleksandra Borkowska z klasy VIII

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.