Co najczęściej wyrzucasz? Pomyśl raz jeszcze!

“Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy.” –  przysłowie indiańskie

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi nasi uczniowie przygotowali plakaty oraz mapy myśli. Wykonując te zadania uświadomili sobie jak kruchy jest nasz ekosystem i jak bardzo niszczymy naszą planetę. Myślenie o przyszłości naszej planety, skłoniło nas do smutnej refleksji, że to my, ludzie, zabijamy Ziemię. Ziemię, która przecież jest naszym domem i bez której i nasze życie nie będzie możliwe…

Nasi uczniowie zastanawiali się, jakie odpady najczęściej lądują w koszu na śmieci w naszych domach i co możemy zrobić, aby ograniczyć ilość śmieci które produkujemy. Uczniowie obserwowali, co jest wyrzucane w ich domach, a po okresie obserwacji wzięli udział w ankiecie, mającej pokazać, jakie odpady stanowią największą część wszystkich śmieci produkowanych przez gospodarstwa domowe.

Ankieta, w której wzięli udział uczniowie dostępna jest tutaj: Ankieta

Analiza ankiety dostępna jest tutaj: Survey analysis

Przeprowadzone obserwacje i ankiety pokazały, że najczęściej wyrzucamy rzeczy zrobione z plastiku. To skłoniło naszych uczniów do przygotowania krótkiego opowiadania zatytułowanego “Jeden śmieć i jego przygody”

W Polsce wyrzucamy 156 tysięcy ton plastikowych butelek każdego roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyprodukowaliśmy więcej plastiku niż w ciągu ostatniego stulecia. Chciałoby się zapytać, gdzie jest ten cały plastik. Część plastiku jest segregowana i  przetwarzana, część ląduje na wysypiskach śmieci. Spora część jednak zanieczyszcza naszą planetę, zwłaszcza wodę. Wielkie połacie plastikowych śmieci unoszą się na oceanach. Około 1 milion ptaków morskich oraz ponad 100 tysięcy ssaków morskich co roku ginie przez plastik.

Nie możemy natychmiast zmienić świata, ale możemy starć się uczynić go lepszym. Krok po kroku.

Na świecie żyje około 7,9 miliarda ludzi. Gdyby każda osoba podniosła codziennie jedną plastikową butelkę zaśmiecającą Ziemię, świat byłby lepszy i czystszy.

Pamiętaj – możesz ocalić Ziemię. Możesz uczynić ją lepszym miejscem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.