Nasza przyszłość z historią w tle.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku. Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. 1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych – najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu „Nasza przyszłość z historią w tle” stale dbają o zabytkowe i ważne dla rędzinian groby na cmentarzu parafialnym. Liczą w ten sposób na zachowanie w pamięci tych osób w świadomości lokalnej społeczności. Na ich szczególną uwagę zasłużyli zmarli: Karol Zima – nauczyciel ludowy, Piotr Koch – budowniczy szkoły, Maria Sikora – wieloletnia pani dyrektor, Stanisław Wizner – pułkownik, Feliks Czaka, Julia Osik, Ignacy Makowski, Konrad Hubicki, a także polegli złożeni w mogile 20-tu powieszonych. Uczniowie zapalili znicze na ich grobach i chwilą ciszy oddali im hołd. Była to dla nich niezwykła lekcja patriotyzmu i kultywowania pamięci o zmarłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.