Meyer Werft

W sobotę, 9 listopada, mieliśmy okazję zwiedzić stocznię Meyer Werft w Papenburgu, która jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Stocznia, założona ponad 300 lat temu jako rodzinna firma, przetrwała w rękach tej samej rodziny aż do dziś. Całkowicie zniszczona podczas wojny została odbudowana i obecnie zajmuje się konstruowaniem luksusowych statków pasażerskich. Najtrudniejszym etapem oddania statku do użytku jest jego wodowanie. Rzeka Ems, prowadząca od stoczni Meyer Werft do Morza Północnego, jest zbyt płytka dla tak dużych statków. Doprowadzenie gotowego statku do morza wymaga więc dużo precyzji i wiele kreatywności. Począwszy od demontażu mostu na rzece Ems, a skończywszy na przeprowadzeniu statku przez wąskie ujście rzeki, cały proces wodowania jest wielkim wydarzeniem dla okolicznych mieszkańców.

dav

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.