Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i obchodzony jest corocznie 22 marca.

Dzień Wody został ustanowiony, ponieważ ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Obchody Światowego Dnia Wody mają uświadomić ludziom, jak ważna jest woda dla naszej sytuacji społeczno ekonomicznej.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody odbywają się pod hasłem ”Woda a klimat”. Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości, że zmiany klimatu postępują i mają coraz większy wpływ na życie społeczeństw, przede wszystkim ze względu na wodę. W przyszłości będą one w coraz większym stopniu decydowały o dostępności, jakości oraz ilości wody potrzebnej do zaspokojenia podstawowych ludzkich potrzeb. Tempo postępowania tych zmian zagraża bezpośrednio podstawowemu prawu milionów ludzi do dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych. Zasadnicze zmiany w obiegu wody na świecie to także wielkie wyzwanie dla produkcji energii, bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia, rozwoju gospodarczego i walki z obszarami biedy.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody nauczyciele języka angielskiego – Anna Mączka oraz Katarzyna Stanisz, zachęciły uczniów do napisania opowiadań, których temat był związany z wodą lub zmianami klimatu.

Uczniowie klasy VIIa przygotowali historię rodziny pingwinów, które straciły swój dom przez ocieplenie klimatu i topnienie lodowców. Uczniowie napisali i samodzielnie zilustrowali swoje opowiadanie.

Uczniowie klasy VIa przygotowali futurystyczną wizję życia na naszej planecie pozbawionej wody. Uczniowie samodzielnie zilustrowali swoje opowiadanie.

 

W ramach obchodów tego dnia nauczyciel języka polskiego i plastyki – Ewa Grabara i nauczyciel języka angielskiego – Anna Mączka ogłosiły konkurs na najlepszą kroplę wody. Jury w składzie: Ewa Grabara, Anna Mączka, Lidia Kołacińska i Lilla Wieczorek zdecydowało, że:

I miejsce zajęły prace Leny Sieczki z klasy VIa oraz Ewy Ostrowskiej z klasy VIb.

Lena Sieczka

Ewa Ostrowska

 

II miejsce zajęła praca Nikoli Zembik z klasy VIa

 

III miejsce zajął Piotr Bieniek z klasy IV

 

Wyróżnienia otrzymali:

Adam Kwiatkowski z klasy VIa

Liwia Borowiecka z klasy VIb

Natalia Kula z klasy V

Wiktoria Janeczek z klasy VIIa

Tatiana Wojsa z klasy VIIa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.