Międzynarodowe spotkanie uczniów w Rumunii.

 

W dniach 28 maja 2023r. – 2 czerwca 2023r. 10 uczniów oraz  3 nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 wzięło udział w drugiej mobilności zaplanowanej w ramach realizacji projektu Erasmus+ Smart Up and Step Up. Było to pierwsze prawdziwe spotkanie uczniów, gdyż pierwsza mobilność była zrealizowana online. Wszystkie działania podejmowane podczas tego spotkania zostały tak zorganizowane i zaplanowane, aby odpowiadały założeniom i celom projektu.

Mobilność rozpoczęła się spotkaniem wszystkich partnerów w szkole goszczącej – Scoala Gimnaziala Ioan Badescu. Podczas spotkania uczniowie przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje na temat swoich krajów, miast i szkół. Nasi partnerzy
z Turcji i Rumunii dowiedzieli się, gdzie leży Polska, co jest jej stolicą i jakie są największe polskie miasta. Wiedza zdobyta przez uczniów została przetestowana podczas quizu przygotowanego w aplikacji Kahoot. Uczniowie dowiedzieli się także, jak wyglądają systemy edukacji oraz zajęcia wychowania fizycznego w poszczególnych krajach partnerskich. Następnie gospodarze oprowadzili nas po swojej szkole i zaprosili do wspólnego udekorowania ściany poświęconej projektowi. W ramach zapoznawania się z rumuńską kulturą i historią gospodarze zorganizowali wycieczki do miejsc ważnych z punktu widzenia rumuńskiej historii i kultury. Odwiedziliśmy parlament oraz Peles Castle. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Bukareszt oraz Sinaię. Mieli też okazję spróbować tradycyjnego, rumuńskiego jedzenia przygotowanego przez rodziców uczniów. Z pewnością zaznajomiło to uczniów i nauczycieli z Polski i Turcji z historią Rumunii i wpłynęło na kształtowanie postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur. Wycieczki do miejsc ważnych w rumuńskiej kulturze i historii pokazały wszystkim partnerom, że pomimo dzielących nas różnic, mamy też wiele podobnych tradycji oraz historii. Uświadomiły wszystkim uczestnikom mobilności, że dzięki różnorodności jesteśmy w stanie uczyć się od siebie nawzajem, wymieniać pomysły i doświadczenia.

Wycieczki do miejsc ważnych z punktu widzenia historii były przeplatane zajęciami sportowymi. Uczniowie odwiedzili Therme Aquapark, gdzie mogli skorzystać z różnorakich wodnych atrakcji, odwiedzili park linowy w Parku Comana oraz udali się na górski spacer zwieńczeniem którego był piękny widok na wodospad. W ostatnim dniu mobilności wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz wypełnili ankietę ewaluacyjną.

Podczas pobytu w Rumunii nauczyciele aktualizowali TwinSpace projektu, omówili nową Platformy ESEP oraz końcowe rezultaty projektu. Polski partner pokazał partnerom z Turcji i Rumunii, w jaki sposób tworzyć strony i podstrony na TwinSpace, wykorzystywać narzędzie iframe, jak umieszczać zdjęcia oraz linki na poszczególnych stronach, jak dodawać materiały. W wyniku tych spotkań wszyscy partnerzy nauczyli się umieszczać na TwinSpace przygotowane materiały oraz jak wykorzystywać ESEP do pracy. Partnerzy omówili także końcowy rezultat projektu – przewodnik dla nauczycieli.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.