I miejsce w finale projektu „Kresy Zachodnie w walce o Polskę 1919 – 1922” w kategorii Rozmowa o historii przed kamerami

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie naszej szkoły: Borowiecka Liwia, Furmańska Natalia, Grabara Marek, Jasińska Julia, Kapuścik Julia, Wasik Aleksandra realizowali projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Kresy Zachodnie w walce o Polskę 1919 – 1922” w związku z setną rocznicą wybuchu Powstań Śląskich. W roku szkolnym zrealizowaliśmy 4 etapy projektu, następnie przystąpiliśmy do realizacji zadania finałowego. Wybraliśmy się z wizytą do Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy, podczas której staraliśmy się znaleźć odpowiedź na pytania, czy częstochowianie brali udział w Powstaniach Śląskich lub w jakiś sposób udzielili wsparcia powstańcom. Interesowało nas także, jakie pamiątki zachowały się z okresu Powstań Śląskich. Interesujące nas materiały przedstawił nam kierownik Ośrodka pan dr Juliusz Sętowski. Zadanie finałowe było jednocześnie zadaniem konkursowym – zajęliśmy I miejsce w kategorii – Rozmowa o historii przed kamerami.

Uczniowie biorący udział w projekcie otrzymali nagrody przekazane przez Organizatora Projektu Pana Marka Łukasika – pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej  IPN w Katowicach: książki, gry historyczne „W obronie Lwowa” oraz znaczki upamiętniające 100 rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Nasza szkoła otrzymała: książki, teki edukacyjne, grę historyczną „Miś Wojtek” oraz replikę znaczka plebiscytowego „Śląsk Nasz” i znak pamięci Flagę narodową Polski.

Składamy serdeczne podziękowania dla pani mgr Ewy Grabary za nagranie filmu, dla pani mgr Anny Mączki za montaż filmu oraz dla uczennicy klasy 5 Liwii Waksmańskiej za gościnny występ w filmie.

Zapraszamy do obejrzenia zwycięskiego filmu:

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.